Společnost Meopta zahájila v Přerově výrobu zaměřovacích technologií pro bojová vozidla pěchoty CV90, které britská skupina BAE Systems dodá armádám České republiky, Švédska, Dánska a Slovenska. Meopta má do roku 2030 vyrobit 500 zaměřovacích systémů pro CV90 a ročně díky této zakázce získá několik stovek milionů korun. ČTK to sdělil ředitel Meopty Jan Vymazal.
Smlouvu o dodávkách 500 periskopových soustav pro obrněnce CV90 Meopta podepsala s firmou SAAB. Kontrakt se týká výroby klíčových komponent pro systém řízení palby UTAAS vozů CV90, ve které Meopta a SAAB figurují jako subdodavatelé společnosti BAE Systems. „Jedná se o pětiletý kontrakt, který nám dává určitou stabilitu v obranném segmentu a vytváří příležitost pro rozvoj dalších příležitostí. Tato zakázka je v hodnotě několika set milionů korun ročně,“ uvedl Vymazal, podle kterého tento kontrakt má i strategický význam pro celý tuzemský zbrojní průmysl.
Meopta zajistí výrobu a testování kompletního UTAAS systému. Modulární integrovaná technologie UTAAS řídí přímou palbu, jednu ze základních operačních funkcí. Střelec v CV90 tak může mířit nezávisle na pohybu vozidla, zatímco systém řízení palby automaticky zaměří hlaveň. V bojové situaci tak lze pálit rychleji než s konvenční zaměřovací technikou, což dává vozidlu CV90 důležitou taktickou výhodu. Účast Meopty v programu CV90 společnosti BAE Systems pro českou armádu může podle Vymazala vést i k dalším obchodním příležitostem.
Společnost Meopta-optika v Přerově vyrábí optické produkty pro průmyslové, vojenské a spotřební použití, Pro českou armádu v minulosti dodávala například noční zaměřovač ZN4 Lynx pro útočné pušky, denní zaměřovač ZD 5×40 se záložním kolimátorem ZD-RD/A pro lehké kulomety a kombinovaný denní a noční přístroj řidiče CDND-1 pro bojová vozidla Pandur. „Zakázka na výrobu zaměřovacího systému UTAAS je logickým pokračováním armádní spolupráce,“ doplnil obchodní ředitel Meopty Rudolf Kodytek.
Česká vláda schválila nákup 246 vozidel CV90 za 59,7 miliardy korun předloni v květnu. Česko je pořídí formou mezivládní dohody se Švédskem. Prvních deset vozidel CV90 by měla česká armáda podle dřívějších informací dostat v roce 2026, dodávky pak mají pokračovat do roku 2030. Slovensko podepsalo se Švédskem smlouvu o nákupu 152 pásových obrněnců CV90.
Česko s novými obrněnci CV90 získá licenci nejen na jejich opravy, ale také výrobu. Přes 200 obrněnců se bude vyrábět v Česku. Z celkové zakázky má český průmysl získat aspoň 40 procent, v opačném případě budou následovat sankce. Do spolupráce na projektu pořízení CV90 se zatím zapojilo více než 20 českých společností. Mezi klíčové dodavatele patří státní podnik VOP CZ, firmy Excalibur Army, Ray Service, Meopta a VR Group.