Přes tisíc lidí se podepsalo pod petici proti vzniku zařízení pro propuštěné vězně na Svatém Kopečku u Olomouce. Podpis na ni připojili lidé nejen z této městské části, ale i z okolních obcí. Petice byla tento týden předána na krajský úřad, olomouckou radnici a arcibiskupství, v jehož budově Arcibiskupských lesů našlo zařízení své zázemí, řekl dnes ČTK předseda komise městské části Svatý Kopeček František Prášil. Zařízení na konci září získalo registraci k poskytování služeb a chystá se na přijetí prvních klientů. Předseda spolku Druhá míle Milan Vašek stále věří, že lidé změní názor.
„Na petici bylo více jak tisíc podpisů lidí z celého okolí, podepsali se pod ni obyvatelé městské části Svatý Kopeček, ale i Lošova, Radíkova, Droždína, připojily se také Samotišky. Věříme, že petice bude mít váhu, je to názor docela velkého množství obyvatel. Petice se mohla ještě podepisovat i nadále, zájem tady je. Myslím si, že to samo o sobě ukazuje, že si to lidé nepřejí,“ uvedl Prášil.
Zařízení v budově Arcibiskupských lesů na okraji Svatého Kopečku bude provozovat křesťanský spolek Druhá míle. Jeho smyslem je propuštěné vězně během ročního pobytu a sociální rehabilitace připravit na návrat do života. Předseda spolku dnes ČTK řekl, že petice je petičním právem občanů. „Bedlivě to sledujeme, řídíme se však zákonem o sociálních službách, jsme registrovanou sociální službou. Jedná se zde o konkrétní cílovou skupinu, která by neměla být vylučována. Přesto je zde nějaký počet lidí, kteří s tím nesouhlasí, možná i z nevědomosti či neznalosti té problematiky. My se s nimi budeme setkávat, po nějaké době to i vzájemně vyhodnocovat. Věřím tomu, že tito lidé změní názor,“ uvedl Vašek.
Zařízení získalo už v září od olomouckého krajského úřadu registraci k poskytování služeb. „Nyní připravujeme objekt, probíhají první sociální šetření, postupujeme přesně podle plánu. Do konce tohoto roku bychom chtěli přijmout první klienty, jednoho až tři,“ uvedl předseda spolku Druhá míle. Doplnil, že služba zaměstná 12 lidí, z toho polovina budou pracovníci v přímé péči, kteří budou klienty nabízenými službami doprovázet. Jsou mezi nimi sociální pracovníci, sociální pedagogové, chybět nebude ani psychologická a terapeutická podpora, dodal Vašek.
Zázemí má v objektu lesů postupně získat až 12 vybraných klientů, každý z nich by zde měl strávit rok. Zapojeni mají být maximálně do pracovních činností v zahradě areálu Arcibiskupských lesů, ale i na ostatních místech. Střechu nad hlavou by zde měli získat lidé, s nimiž odborníci dlouhodobě spolupracují. Vyloučeni jsou podle zástupce spolku ve výběru propuštění vězni, kteří spáchali sexuální delikty, a lidé s psychiatrickými diagnózami.