Přerov se vrátí ke slavnostnímu pojetí oslav konce druhé světové války. Ty město v roce 2020 přerušilo kvůli pandemii covidu a následnému začátku války na Ukrajině. Krom pietních a vzpomínkových akcí se vrátí také ukázka vojenské techniky, práce hasičů a policistů nebo kulturní vystoupení.
Oslavy by měly proběhnout tradičně 8. května před sochou Rudoarmějce v Želatovské ulici. Vzpomínka na poslední dny druhé světové války ovšem začnou už 2. května. V Olomouci-Lazcích se uskuteční pietní akt za památku Přerovského povstání. „Pro zájemce, kteří se budou chtít piety zúčastnit, bude v 8.45 hod. před Městským domem v Přerově přistaven autobus, který je zaveze bezplatně tam i zpět,“ uvedla Pavla Roubalíková z Kanceláře primátora.
V Olomouci začne vzpomínka úderem desáté hodiny a připomene povstání, které vypuklo 1. května 1945. Tehdy se ve městě rozšířila nepravdivá informace o kapitulaci německých vojsk, která vehnala Přerovany vstříc oslavám, zároveň ale i smrti. Němci nenechali situaci jen tak a začali se mstít. Dvaatřicet povstalců padlo během bojů v ulicích města a jednadvacet jich bylo popraveno právě na lazecké střelnici, kde se uskuteční pieta.
Odpoledne se bude vzpomínat zase přímo v Přerově. „Položíme kytičky u patnácti pamětních desek, které se nacházejí v ulicích města a připomínají oběti nejen Přerovského povstávní, ale celé druhé světové války,“ podotkla Roubalíková.
Samotné oslavy Dne vítězství proběhnou 8. května, v den skutečné německé kapitulace a konce druhé světové války.
Přehlídka vojenské techniky i záchranných složek
Tichá vzpomínka začne v 9.45 hodin u Pomníku padlých letců na třídě Generála Janouška, v 10 hodin budou položeny květiny u památníku v blízkosti bývalých kasáren v Želatovské ulici, v 10.15 se vzpomínka bude konat u Pomníku obětem druhé světové války, který se nachází na Kabelíkově ulici před Meoptou. V 10.30 se pak delegace pokloní památce obětí na městském hřbitově. Posledním vzpomínkovým místem bude v 11 hodin pomník před školou v Želatovské ulici, kde promluví primátor města Petr Vrána (ANO) a zazní česká státní hymna. Právě tímto momentem začne program, který společně s městem organizují Kulturní a informační služby města Přerova.
V rámci programu se představí práce policistů i hasičů, vojenská technika z místního veteránského klubu Sedmizubec Boskovice, sbor přerovských dobrovolných hasičů a policejní motoklub IRON CAVALRY LE MC. „K dobré pohodě zahraje Moravská Veselka, program pro děti i dospělé zajistí Středisko volného času Atlas a Bios i Městské informační centrum. Až do konce programu, tedy do druhé hodiny odpolední, bude pro návštěvníky zajištěno také občerstvení,“ doplnil ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.
Tradiční oslavy konce druhé světové války ukončilo město v roce 2020 kvůli tehdy probíhající covidové pandemii a následné válce na Ukrajině. S tou, podle mluvčí přerovské radnice Lenky Chalupové, zástupci města stále soucítí, ale rozhodli se navzdory událostem vrátit ke scénáři z minulých let. Naposledy tak oslavy proběhly v roce 2019.