Domácnostem zasaženým zářijovými povodněmi dosud nevládní nezisková organizace Člověk v tísni vyplatila víc než 168 milionů korun. Finanční pomoc dostalo 3 365 rodin, kterým voda vyplavila dům nebo byt, zejména na Jesenicku a v okolí Krnova na Bruntálsku. Do postižených regionů organizace také dovezla materiální a potravinovou pomoc za víc než 16 milionů korun. V místech po povodních plánuje působit minimálně do poloviny příštího roku a soustředit se na pomoc nejvíce postiženým lidem. Demolice čeká víc než 60 domů poškozených velkou vodou. V místech po povodních pomáhají také další neziskové organizace.
Ve sbírce SOS povodně zřízené Člověkem v tísni přispěli dárci 484 milionů korun. Domácnostem, kterým voda vyplavila obytnou plochu, organizace vyplatila plošně 50 tisíc korun. Peníze mají posloužit k pokrytí nejnutnějších výdajů a oprav. „V další fázi se budeme věnovat nejohroženějším domácnostem s výraznými škodami na majetku. Nejpostiženějším regionem zůstává Jesenicko, kde je stále 147 domácností bez přístupu k vodě a plynu,“ uvedla v tiskové zprávě. Tato práce by podle Člověka v tísni měla trvat zhruba do poloviny příštího roku, kdy chce v zasažených oblastech zahájit víceletý program prevence katastrof.
Jedna skupina lidí dokázala ve svých domech osekat omítky, vytrhat podlahy a vysoušejí, starší a chudší lidé na to mnohdy nemají sílu nebo peníze a pořád žijí v nevyhovujících podmínkách, uvedl vedoucí povodňového programu Člověka v tísni Aleš Souček. V domech se tak může šířit pro zdraví nebezpečná černá plíseň, statiku domů s dřevěnou konstrukcí ohrožují dřevokazné houby. „Do postižených obcí jsme distribuovali elektrická kladiva na otloukání omítek, které už využilo přes 250 domácností, nebo 24 malých bagrů k odstranění naplavenin a likvidaci škod, které pracovaly v 11 obcích na Krnovsku a Jesenicku,“ uvedla organizace.
Lidé, kteří vysoušejí svá obydlí, podle Člověka v tísni nyní nejvíc řeší ceny energií. Horší je situace rodin z domů označených jako neobyvatelné a určených k demolici, kterých podle informací od terénních pracovníků organizace a od hasičů je 26 v okolí Krnova a 39 na Jesenicku. „Bohužel, tato čísla pravděpodobně nejsou finální a situaci budeme nadále monitorovat a nabízet postiženým domácnostem psychosociální pomoc během těchto traumatických chvil,“ doplnil Souček.
Povodně v polovině září postihly právě zejména Jesenicko a okolí Krnova, ale také další oblasti v Moravskoslezském kraji. Hladiny Odry a Opavy a jejich přítoků se zvedly a voda se rozlila do okolí po vytrvalých deštích, v Jeseníkách někde v krátké době spadlo víc než 500 milimetrů srážek. Dosud je potvrzeno šest obětí, několik lidí se pohřešuje. Povodně vedle domů poškodily silnice a železnice a energetickou i další infrastrukturu. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) způsobily škody 65 až 70 miliard korun, z nichž by měly zhruba 20 miliard zaplatit pojišťovny. V oblastech po velké vodě pomáhala také armáda a dobrovolníci, stát na obnovu bydlení i obecního a krajského majetku dá letos až deset miliard korun.