Během posledních let se mění návyky uživatelů drog, hráčů hazardních her i dětí a mládeže. Zásadním byl loňský rok, kdy se podle odborníků ze společnosti Podané ruce projevily naplno post-covidové dopady na nejzranitelnějších osobách.
„V období covidu se hodně změnilo herní prostředí profesionálních poskytovatelů, přešli do online prostoru, spousta kamenných heren se zavřela. Online se zdá být dostupnější pro některé cílové skupiny. Vysvětlit doma, že odchází do herny, může pro ně být složitější, zatímco chytrý telefon a online kasino nosíme všichni s sebou,“ popsal odborný ředitel společnosti Podané ruce za Olomoucký a Zlínský kraj Lukáš Carlos Hrubý. Podle něj jsou zhruba dvě třetiny klientů, kterým se společnost věnuje, právě z online prostředí hazardu.
Společnost Podané ruce o.p.s. poskytuje v Olomouckém kraji dlouhodobě sociální služby zaměřené především na závislosti. Jedná se o terénní programy a kontaktní centra pro uživatele drog, centrum komplexní péče pro hazardní hráče a jejich blízké.
„Cílová skupina se rozšiřuje, jsou to lidi od 20 až do 70 let, stále platí, že většinou jsou to muži. Přemýšleli jsme, jestli existuje nějaká šance, jak nabízet služby klientům v online prostředí,“vysvětlil Hrubý. Právě tak vznikla online krizová linka Naberte kurz, která pomáhá hráčům i jejich blízkým. „Pracovník online platformy funguje jako běžný terénní pracovník, který přichází do práce, zapíná počítač, vstupuje do online krajiny, kde se s klienty potkává. Jsme s nimi v kontaktu, dokud zůstáváme v rovině poradenské, motivační, podpůrné,“vysvětlil odborný ředitel.
Ve chvíli, kdy si klient říká o nějakou službu, odborník mu vyhledá pomoc poblíž jeho místa. Součástí Naberte kurz je i krizová linka, v minulém roce byla společnost v kontaktu s 5 tisíci osob, z toho takto pracovali s 315 klienty. Roste také počet žen, které si řeknou o pomoc. „Ze začátku se neozývaly žádné, za minulý rok evidujeme 33 žen. Zdá se, že to anonymní online prostředí je pro ně bezpečnější rámec,“ dodal.
Zvýšil se počet závislých na drogách i dětí s psychickými problémy
„Zhruba od roku 2019 jsme začali pozorovat rostoucí počet uživatelů drog i počet vydaných stříkaček. Covid byl určitým startovačem, spoustu lidí ve společnosti se vrací k užívání drog. Máme klienty, kteří se k našim službám vrací po pěti, šesti letech. Kontaktuje nás i velké množství úplně nových klientů,“ vysvětlil zástupce ředitele v olomoucké pobočce organizace Podané ruce David Bezdomnikov. Podle Bezdomnikova se zvyšuje průměrný věk klientů a objevují se i noví uživatelé drog starší padesáti let. Mění se také způsob distribuce návykových látek, mezi mladší cílovou skupinou převažují online způsoby získání drog.
Společnost provozuje také nízkoprahová zařízení pro děti a mládež na Olomoucku, Prostějovsku a Šumpersku. Lock-downy v letech 2019–2021 měly podstatný vliv na osobnostní a sociální rozvoj právě dětí a mládeže. „Dlouhodobá izolace doma a frustrace sní spojená se vroce 2022 podle našich zkušeností projevila dvojím způsobem, kdy se děti a mládež snaží dohnat ušlé zážitky. Mají zvýšený temperament přerůstající někdy vagresivitu. Evidujeme také žáky s úzkostmi a dalšími psychickými problémy,“ popsal vedoucí oddělení Petr Huptych s tím, že roste poptávka po terénní práci s dětmi a mládeží, která by mohla předcházet konfliktům a kriminalitě.