Žáci se po dvou měsících prázdnin vrací opět do lavic. Školní rok pro ně začíná stejně jako loni, první vyučovací hodinou. Pro ředitele jejich škol ovšem stejný nebude. Musí se vypořádat s nárůstem cen energií a dalších nákladů na provoz školy.
„Rozpočet od našeho zřizovatele byl velkorysý, ale určitě budeme žádat o jeho navýšení právě vzhledem k cenám, které momentálně na trhu jsou,“ řekla Olomouckému Reportu Jana Raková, ředitelka Masarykovy základní školy a mateřské školy ve Velké Bystřici. „Elektřinu máme zafixovanou do konce roku, plyn nakupujeme za spotové ceny. Nechali jsme si udělat vyúčtování, jenom za pololetí jsme utratili víc než za celou zimu minulý rok,“ řekl Olomouckému Reportu starosta Velké Bystřice Marek Pazdera. Podle starosty ředitelka každý měsíc posílá městu reporty o spotřebě, navíc se plánují úsporná opatření.
V roce 2021 měla škola na plyn vyhrazeno zhruba 400 tisíc korun. „Teď víme, že za plyn utratíme minimálně 800 tisíc korun,“ dodal starosta s tím, že rozpočet školy se pohybuje okolo 4 milionů korun. V návrhu rozpočtu má Masarykova základní škola a mateřská škola ve Velké Bystřici na elektrickou energii 1 milion 288 tisíc korun, plyn dokonce 2 miliony 172 tisíc. „To už se počítá s nárůstem cen. V roce 2021 přitom skutečná spotřeba byla u elektřiny 640 tisíc a u plynu 650 tisíc korun,“ uzavřel Marek Pazdera, starosta Velké Bystřice.
Vyměňujeme stará světla, nastavujeme kotelnu
„Nejedná se pouze o zdražování energií, jde i ostatní náklady. Nějaké peníze to stojí,“ řekl Olomouckému Reportu Petr Pirliomov, ředitel ZŠ a MŠ Dolany. Škola řeší a zavádí úsporná opatření, podle ředitelových slov bez dopadu na žáky. „Řešíme například správné nastavení kotelny, kde se dá ještě ušetřit na světlech, vyměňujeme stará světla za nová, šetřivá,“ dodal ředitel. V Dolanech mají cenu energií na tento kalendářní rok nasmlouvanou. „Otázka příštího roku je neznámá. Cenu energií má na starosti zřizovatel školy, tedy obec Dolany,“ uvedl dále Pirliomov.
Škola svaté Voršily v Olomouci zatím situaci se svým zřizovatelem, tedy katolickou církví, neřešila. „Máme zafixováno. Školy ovšem šetří dlouhodobě, protože zbylé peníze je možné přelít do výchovného procesu,“ řekl ředitel školy Zdeněk Navrátil. „K šetření patří výměna svítidel, práce se spotřebou a ohřevem vody, větrání a další,“ odpovědlě na dotaz Olomouckého Reportu Navrátil.
Olomouc zvýší o 40 procent částku na krytí nákladů
„Uděláme všechno proto, aby byla děcka šťastná. Už teď šetříme, kde se dá. Nejsou to pouze energie, ale i šetření na dalších věcech. Například hygienických prostředcích a dalších,“ řekl ředitel ZŠ Mozartova Zbyněk Kundrum, zřizovatelem školy je město Olomouc. „Do pátku jsme museli dodat rozpočet pro rok 2023. Počítáme v něm se zdražením,“ dodal ředitel.
Město Olomouc se stará přibližně o 90 školních budov, celkově město zřizuje 31 základních a mateřských škol. Jejich provoz ročně stojí 170 milionů korun. „Finanční pomoc se promítne do požadavku na provozní rozpočty jednotlivých škol v rozpočtu města na rok 2023. Předpokládáme zvýšení částek na krytí výdajů za teplo, elektřinu, plyn a pohonné hmoty v celkové výši do 40 procent ve srovnání s částkami, které jsou určeny ke krytí těchto výdajů v letošním roce,“ odpověděla na dotaz Olomouckému Reportu mluvčí města Radka Štědrá.