Už pět let vítá Fakultní nemocnice Olomouc na svých chodbách zvířecí návštěvníky. Díky zooterapii a Dobrovolnickému centru rozdávají pacientům radost poník Kulička, britská kočka Jonáš, nebo pudlice Meggi a Kejsy.
„Zooterapie je jako jedna z metod léčebné terapie nejen u hospitalizovaných pacientů, ale také zdravotníků velmi oblíbená. Nachází uplatnění u pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko, u pacientů s chronickými onemocněními i u těch, kteří jsou po úrazech či operacích. Slouží zejména jako psychologická podpora pacientů i zdravotníků, kteří jsou zatížení stresem a pracovními starostmi,“ vysvětlila koordinátorka Dobrovolnického centra FN Olomouc Marija Aleksićová. Právě Dobrovolnické centrum zooterapeutickou praxi v olomoucké fakultce iniciovalo a do dneška organizuje a zaštiťuje.
Začátky jsou spjaty s tehdejší koordinátorkou dobrovolníků Petrou Stejskalovou a se zvířecím týmem Jany Dohnalové ze šternberského spolku AuraCanis. Kromě Haničky a Jonáše za geriatrickými pacienty přiváděla bernského salašnického psa Aničku a kocoura plemene ragdoll Avatara. Hanička a Anička rozdávají v nemocnici radost dodnes a doplňuje je bezsrstá kočka sphynx Dharma. Jana Dohnalová a její psi a kočky už však na to nejsou sami. Canisterapeutický tým ve FN Olomouc se postupně obměňoval a doplňoval a v současnosti mezi pacienty a zdravotníky docházejí ještě Pavla Neckářová ze spolku AuraCanis s border koliemi Brady a Fly a také Pavla Šmídová a její královské pudlice Meggi a Keisy a kříženec Tara.
Terapeutický tým obvykle míří na oddělení II. interní kliniky, Oddělení NIP / DIOP, Neurochirurgické kliniky, Oddělení rehabilitace, III. interní kliniky a Kliniky psychiatrie. Mezi oblíbenci, kteří nově nemocnici navštěvují, je i poník Kulička z Přestavlk. „V rámci skupinové terapie se mohou pacienti poníka dotýkat, hladit ho, nakrmit jej nebo mu učesat hřívu. Alespoň na chvíli jim tak dává zapomenout na běžné starosti,“ vysvětlila Marija Aleksićová.
„Měsíčně se ve FN Olomouc do kontaktu s terapeutickým psem, kočkou nebo v poslední době poníkem dostanou stovky pacientů. Za pět let jich už tedy mohlo být až deset tisíc. Tato radost ale není zadarmo,“ upozornila koordinátorka dobrovolníků.
Honoráře, které měsíčně dosahují zhruba 30 tisíc korun, nyní nemocnice hradí především z konta darů jednotlivých klinik nebo Dobrovolnického centra. „Na canisterapii nám každoročně věnuje firma Profitube Protech s.r.o. 20 tisíc korun. V roce 2021 nám taky pomohla sbírka, kterou vyhlásili studenti a pedagogové česko-francouzské sekce Slovanského gymnázia Olomouc a vynesla více než 35 tisíc korun. Uvažovali jsme, jestli se vydat stejnou cestou a vyhlásit sbírku, ale pro potenciální donátory máme k dispozici i jednodušší nástroj, a to dárcovskou webovou stránku daruj.fnol.cz,“ uzavřela koordinátorka Dobrovolnického centra.