Další protesty zemědělců se připravují na středu. Tentokrát projede zemědělská technika v Olomouckém kraji obcemi na Olomoucku, Prostějovsku, i Přerovsku. Zemědělské organizace se tak zapojí do celoevropských protestů.
Protestní akce připadá na středu 20. března. Stejně jako při prvním protestu na konci února předpokládají města kolony a zhoršenou dopravní situaci v době od 10 do 12 hodin.
„Ekonomická situace v zemědělství je složitá, nelze vyloučit další protesty. Chceme připomenout i sliby ministra zemědělství, sám mluvil o možnosti memoranda a zase se nic neděje. Po dvou letech vyjednávání jsme se snažili intenzivně vyjednávat a pořád jsme ve fázi slibů. Už spousta zemědělců začíná bojovat o živobytí,“ řekl pro Olomoucký Report mluvčí Agrární komory Olomouckého kraje Ivo Kasal.
V Olomouckém kraji se chystají protestovat stovky zemědělců. „Šumperk, Jeseník a Olomouc mají jeden okruh, tam jich bude 100 až 120. Prostějov má vlastní okruh, těch bude také 100,“ popsala pro Report ředitelka Agrární komory Olomouckého kraje Michaela Navrátilová.
Projedou Olomoucí, Přerovem i Prostějovem
Zemědělci projedou Olomoucí ve směru od Příkaz. Tam vyjedou ze seřadiště v 8:30, projedou Křelovem, Řepčínem, a po Velkomoravské se dostanou k olomouckému nádraží. Odtamtud vyjedou směrem na třídu Svobody a za kruhovým objezdem na Studentské ulici se rozjedou do svých podniků. Z Loštic pojede zemědělská technika přes Litovel, Náklo, Křelov, Topolany a ukončí trasu v Neředíně.
„Doufám, že se zúčastní podobně jako minule na 70 kusů techniky. Pojedeme dvě trasy z Prosenic. Rozdělíme se u Lidlu, pojedeme přes průpich až k Pekárenské, druhá část pojede naopak. Od Jižní čtvrti přes Pekárenskou a k Lidlu, tam by se obě skupiny měly míjet,“ uvedl pro Report koordinátor přerovské trasy Petr Kubík z Agrární komory.
Zemědělci projedou i Prostějovem, tam vede trasa ulicemi Wolkerova, Brněnská, Dolní, Újezd, Olomoucká a Kostelecká.
Co chtějí protestující zemědělci?
1) Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění.
2) Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na navrácení národních dotací na úroveň roku 2022 ve výši 5 miliard korun.
3) Snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen.
4) Aktivní řešení přebytku základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie.
5) Plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.