Na konci září proběhnou po celé republice krajské volby. Kandidáti z různých politických subjektů mají obsadit 55 křesel v Zastupitelstvu Olomouckého kraje. O posty krajských zastupitelů se budou ucházet lidé ze 13 kandidátek, ačkoliv u některých není zatím jasné, kdo je povede. Přinášíme přehled dosud známých kandidátů.
Stejně jako v roce 2020 jde Občanská demokratická strana do voleb samostatně. Letos ji vede druhý náměstek hejtmana a uničovský radní Dalibor Horák. Na druhém místě je aktuální krajský radní a bývalý ředitel olomoucké záchranky Ivo Mareš. Ze třetího místa za ODS se uchází také dosavadní uvolněná krajská zastupitelka a první náměstkyně prostějovského primátora Milada Sokolová.
Letos došlo k rozdělení někdejší vítězné koalice Pirátů a Starostů. Za Starosty se pokusí Josef Suchánek obhájit post hejtmana Olomouckého kraje, přičemž na druhém místě je starostka Čelechovic na Hané Jarmila Stawaritschová a na třetím starosta Konice Michal Obrusník.
Zatímco Starostové jdou do voleb samostatně, Piráti se rozhodli o mandáty v krajském zastupitelstvu bojovat v nové koalici se stranami ProOlomouc, Společně pro Přerov, Naše Litovelsko a dalšími osobnostmi. Lídrem koalice je nynější krajský radní, který se zabývá odpadovým hospodářstvím Martin Šmída (Piráti). Dvojkou na kandidátce je Jan Žůrek (ProOlomouc), taktéž nynější radní, tentokrát pro oblast kultury. Třetím je radní pro investice Petr Lysek (Piráti).
V podobném složení jde do voleb také kandidátka s názvem Spojenci24. Od této koalice se odtrhla strana ProOlomouc a do voleb jdou tak kandidáti z TOP 09, KDU-ČSL a Zelených. V čele kandidátky stojí první náměstek hejtmana Ivo Slavotínek (KDU-ČSL), který se zaměřuje na sociální témata. Na druhém místě je za stejnou partaj náměstek hejtmana Jan Šafařík, jehož oblastí je zase regionální rozvoj a územní plánování. Na třetím místě za TOP 09 je Tereza Vodáková, jesenická zastupitelka.
Na kraj se snaží dostat i stálice olomoucké politiky
Po úspěchu Přísahy v Evropských volbách se pod jejich vlajkou snaží dostat na kraj také bývalý ministr kultury a olomoucký primátor za tehdejší ČSSD Antonín Staněk.
Hnutí ANO, které bylo v posledních volbách podle počtu zastupitelů nejúspěšnější, povede bývalý hejtman a poslanec Ladislav Okleštěk. Další jména kandidátky zatím nejsou známá. Za koalici SPD, Trikolory, Hnutí PRO Jindřicha Rajchla a Svobodných se zase do zastupitelstva pokouší dostat poslanec za SPD Radim Fiala.
Kandidátku Sociální demokracie původně měla vést Dana Galuszková, primářka transfuzního oddělení olomoucké fakultní nemocnice. V úterý 2. července ale informovala média o své existenci koalice Hlas pro náš kraj, složená ze Sociální demokracie a Společně pro kraj (SPOK). Kandidátku nakonec povede Pavel Šaradín (SPOK), politolog specializující se na stranický systém. Ze druhého místa kandiduje zmiňovaná Galuszková, ze třetího loštická uvolněná starostka Šárka Havelková Seifertová.
Na doplnění kandidátek mají strany čas do 16. července
O křesla v zastupitelstvu se uchází také Moravané. Podle informací Olomouckého Reportu by jejich lídrem měl být lékař Ctirad Musil, který za Moravany vedl také kandidátku Pro vystoupení z EU v posledních evropských volbách. Na druhém místě by měl podle Musila být podnikatel Michal Hozák.
Na kraj míří také kandidátka složená zatím z komunistů, která, podle jejího lídra, nese název koalice Stačilo! Jejím šéfem je fyzioterapeut, bývalý krajský zastupitel a nynější zastupitel Uničova Vladimír Urbánek (KSČM). Ten od posledních voleb přeskočil tehdejší jedničku Ludvíka Šuldu (KSČM), který je předsedou okresního výboru strany na Prostějovsku a taktéž bývalý krajský zastupitel. Podle webu Programy do voleb, který čerpá z dat Českého statistického úřadu, kandidují zmiňovaní politici pod názvem Komunistická strana Čech a Moravy. Podle webu by ze třetího místa měla kandidovat také pracovnice sociálních služeb Jolana Rippelová. Podle vyjádření Urbánka, které Reportu poskytl, ale kandidovat z tohoto místa nebude.
Krom výše zmíněných se podle webu Programy do voleb budou ucházet kandidáti z dalších tří kandidátních listin – Demokratická strana zelených – za práva zvířat, REFERENDUM – Hlas lidu a Lepší život pro lidi. Ti zatím nezveřejnili žádná jména a na dotaz redakce Reportu zatím neodpověděli. Podle zákona musí ale všechny kandidátky zaslat registraci do 66 dnů před konáním voleb, letos lhůta připadá na datum 16. července, stejně jako v případě senátních voleb.