Přerovská chemička Precheza z koncernu Agrofert se letos kvůli nižší poptávce po titanové bělobě potýká s poklesem tržeb, od ledna do března se snížily meziročně o 13 procent. Ve firemním zpravodaji to uvedl ekonomický ředitel Prechezy Oldřich Konečný. Loni Precheza zvýšila čistý zisk o 13 procent na 604 milionů korun. Její tržby loni činily 4,555 miliardy korun a meziročně byly vyšší o 804 milionů korun, tedy o pětinu. Pilířem výrobního programu Prechezy je titanová běloba, která nachází uplatnění při výrobě barev, plastů, papíru, umělých vláken i v potravinářském průmyslu. Část tržeb chemička získává z prodeje kyseliny sírové či železitých pigmentů.
„Útlum poptávky po našich výrobcích jsme registrovali už od 3. čtvrtletí minulého roku. Ve 4. čtvrtletí následoval strmý pokles prodejních cen. Z důvodu vysokých zásob jsme byli nuceni omezit výrobu na 75 až 80 procent běžné kapacity. Tento stav pokračoval i v zimních měsících roku 2023,“ uvedl Konečný. Poptávka po titanové bělobě klesla v souvislosti s nižší spotřebou, kterou utlumila vysoká inflace a zhoršená spotřebitelská nálada.
Dalším negativním faktorem je podle Konečného vysoká nabídka importovaného zboží z Číny, kterému evropští výrobci kvůli vysokým cenám energií obtížně konkurují. „Uvedené vlivy v kombinaci s posilující českou korunou měly v 1. čtvrtletí letošního roku za následek meziroční snížení objemu tržeb o 13 procent,“ podotkl Konečný. Pozitivní dopad na hospodaření Prechezy měl naopak pokles nákupních cen energie, síry či ilmenitu. „Levnější vstupy nám částečně, nikoliv však dostatečně, kompenzují výpadek v tržbách,“ dodal Konečný.
Slabá spotřeba a poptávka po titanové bělobě podle Konečného dopadá nejen na Prechezu, ale problémy mají i ostatní producenti. „Velcí výrobci reportují výrazné snížení využití výrobních kapacit od posledního čtvrtletí minulého roku, pokles cen titanové běloby a všeobecně zhoršení hospodářských výsledků. Spekulace o finančních potížích britského výrobce titanové běloby Venator s kapacitou převyšující deset procent světové spotřeby byly v polovině května potvrzeny zveřejněním informace o vyhlášení bankrotu z důvodu nedostatečné likvidity,“ upozornil.
Precheza se loni musela vyrovnat s dopady ruského útoku na Ukrajinu. „Po zahájení ruské invaze panovaly největší obavy o zajištění nákupu klíčových výrobních vstupů, a to ilmenitu z Ukrajiny a zemního plynu. Rizikové scénáře se naštěstí nenaplnily. Dodávky plynu zůstaly po celý rok stabilní a přesun války do východních částí Ukrajiny umožnil našim dodavatelům pokračovat v těžbě a expedici ilmenitu,“ uvedl místopředseda představenstva Prechezy Ivo Hanáček. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu ukončila Precheza prodej výrobků do Ruska, kam v předchozích letech vyvážela zejména železité pigmenty. Výpadek se podle Hanáčka podařilo částečně nahradit zvýšením dodávek do západní Evropy.