Zcela nové možnosti při objevování a vývoji nových léčiv nabízí program AMADEUS. Ten vzniká díky prestižnímu grantu Evropské výzkumné rady, který získal chemik světového formátu Alexander Dölming. Na umělou inteligencí řízený systém pro syntézu nových látek a zlepšování jejich vlastností získal chemik dotaci ve výši 3,4 milionu eur.
„Využití současných nástrojů, jako je umělá inteligence nebo miniaturizace, přináší do vědeckého bádání nové možnosti,“ řekl pro Žurnál UP rektor Univerzity Palackého Martin Procházka o projektu, jenž má v horizontu příštích pěti let pomoci s rychlejším objevování nových látek a současně má být finančně i ekologicky udržitelnější. „Jsem rád, že patříme mezi univerzity, které díky špičkovému výzkumu pomáhají hledat cesty, jak ušetřit čas i finance v tak důležitém procesu, jakým je například vývoj nových léčiv. Úspěch v této oblasti bude mít jasný celospolečenský dopad,“ pokračoval rektor Procházka.
Program AMADEUS, tedy automatizované, miniaturizované a zrychlené objevování léčiv, vystihují především dvě klíčová slova miniaturizace a automatizace. Vědcům totiž při chemických syntézách umožní pracovat ve sto tisíckrát menších rozměrech, než umožňovaly současně zavedené postupy.
„Navrhneme a ověříme komplexní technologickou platformu AMADEUS, která je schopná syntetizovat tisíce malých molekul denně v nano- nebo pikolitrových objemech založených na stovkách chemických reakcí, které dokážeme účinně zkoumat a vylepšovat jejich vlastnosti pomocí umělé inteligence,“ popsal pro Žurnál UP profesor Dölming a dodal, že jeho ambicí je zásadně proměnit ranou fázi objevování léčiv. Systém AMADEUS rovněž dokáže snížit množství toxického odpadu, který by při vývoji jinak vzniknul.