Město Přerov si do čtyř let postaví vlastní přetřiďovací linku komunálního odpadu. Vznikne v areálu skládky v místní části Žeravice a přijde zhruba na 60 milionů korun. Odpad, který bude možné využít, odtud poputuje k dotřídění do Olomouce. Město se tímto krokem připravuje na změny zákona o odpadech, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. Záměr dnes projednali také zastupitelé.
Podle rozhodnutí města se tak nebude veškerý odpad převážet k likvidaci do Olomouce, jak se původně zamýšlelo. „Na přerovské skládce tedy zůstane část odpadu, pro kterou už není další využití, a pouze ta využitelná část poputuje k dotřídění na moderní třídicí linku v Olomouci. Připravujeme se tímto na rok 2030, kdy v souladu se zákonem o odpadech začne platit zákaz skládkování,“ uvedl přerovský primátor Petr Vrána (ANO). Zdůraznil přitom, že pro město to bude nejjednodušší, nejlevnější a nejekologičtější řešení, neboť ušetří za častější převoz odpadu a tím sníží emisní zátěž.
Přerov spoluvlastní Servisní společnost odpady Olomouckého kraje, která se zabývá likvidací odpadu 16 obcí. Jedním z plánovaných nutných počinů je stavba třídicí linky v Olomouci-Chválkovicích, na kterou se mají složit i podílníci nákupem dalších akcií. „Jedna akcie se rovná částce 1500 korun, což by v konečném součtu, násobeno počtem obyvatel Přerova, přišlo město asi na 60 milionů korun. My jsme se rozhodli jít jinou cestou a využít toho, že máme v místní části Žeravice skládku, na kterou můžeme za stejnou částku postavit přetřiďovací linku. Jiná sdružená města tuto možnost nemají,“ uvedl jednatel Technických služeb města Přerova Petr Měřínský.
Servisní společnost odpady Olomouckého kraje s postupem města souhlasí. „Naše spolupráce ukazuje, jak efektivně jde řešit odpadové hospodářství na regionální úrovni. Předávání přetříděného odpadu nám totiž umožní optimalizovat kapacity třídicí linky v Olomouci a tím dosáhnout i vyšší efektivity třídění,“ uvedl předseda představenstva firmy a zároveň olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO).
Podle plánů přerovské radnice se letos začne zpracovávat projektová příprava, linka se poté bude stavět v letech 2027 až 2028. Se zahájením provozu město počítá v roce 2029. „Máme zkušenosti i potřebné kapacity, abychom zařízení úspěšně vybudovali a provozovali, proto do tohoto plánu jdeme,“ dodal Měřínský.
Kroky města souvisejí s tím, že směsný komunální odpad nebude od roku 2030 povolené ukládat do země. Zastupitelstvo Olomouckého kraje proto v roce 2018 schválilo založení akciové společnosti Servisní společnost odpady Olomouckého kraje, která má v příštích letech pro města a obce zajišťovat likvidaci zbytkového komunálního odpadu. Pilířem krajského systému bude odpadové centrum v Olomouci zhruba za 450 milionů korun, které bude odpad třídit. Ročně ho má zpracovat až 50 tisíc tun.