Radní města Přerova zaslali apel ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi. Nabádají ho, aby přehodnotil současný způsob testování dětí ve školách a školkách i podmínky nošení roušek v průběhu vyučování.
Radní požadují, aby školská zařízení dostala od státu uživatelsky přívětivější testy, než jaké mají v současné době k dispozici – a také spolehlivější. „Osobní zkušenosti z prvních dnů nám ukazují problém zejména u mladších dětí, které stěží zvládají proces testování i za pomoci dospělé osoby. Potýkají se především s uzávěrem lahvičky – s takzvaným pufrem, který se jim nedařilo otevřít, problematické je i kapátko, které při stisknutí plastového obalu vypadává,“ shrnuje v dopise náměstek přerovského primátora Petr Kouba postřehy z prvních dvou testovacích dnů tohoto týdne. Navrhuje ministrovi, aby děti mohly buď provádět testování v domácím prostředí – nebo aby školy dostaly takzvané plivací testy, které jsou jednodušší na obsluhu. Možné řešení situace vidí v plošném zavedení RT-PCR testů ze slin jedenkrát týdně.
Zároveň radní v dopise vyzývají ministra zdravotnictví, aby vydal jednotné závazné stanovisko, že ředitelé škol mají akceptovat, vyžadují-li si rodiče nahrazení fasovaného testu jiným certifikovaným testem, který si zakoupí na své náklady. Dosud totiž platí pravidlo, že je na zvážení ředitelů, zda rodičům s jiným testem vyhoví či nikoliv.
Další bod dopisu se týká roušek. Radní se většinově shodli na tom, že není vhodné, aby zdravé děti s potvrzeným negativním testem absolvovaly v blížícím se teplém počasí výuku v respirátoru či chirurgické roušce – a upozorňují na to, že by žákům mohly komplikovat život dýchací potíže nebo problémy se soustředěním. „Žádáme proto ministerstvo o soulad se systémem rozvolňování napříč jednotlivými oblastmi. Věřím, že zdravý duševní a fyzický vývoj dětí je naším společným cílem,“ řekl primátor Přerova Petr Měřínský.