Knihovna, komunitní centrum, místo pro besedy, ale i prosté setkávání, příjemné okolí s venkovním posezením. To vše vznikne již brzy na místě nevzhledné kotelny v Trnkově ulici. Stavební práce se rozjedou v nejbližších dnech, hotovo bude v příštím roce.
Jedné z nejlidnatějších lokalit v Olomouci, tedy městské části Povel, Nové Sady a Nová Ulice, kde žije zhruba 30 tisíc obyvatel města, dlouhodobě chybí knihovní a komunitní prostory. Ke dvěma kapacitně i prostorově nedostačujícím pobočkám v Peškově a Brněnské ulici přibude jedna velká moderní knihovna, která bude kromě své hlavní funkce také sloužit jako komunitní centrum. „Knihovny už dávno nejsou jen místy výměny knih, ale slouží také jako místa setkávání, sdělování zkušeností, rozvíjení čtenářské gramotnosti, spolupráce se školami v okolí, setkávání s rodiči a malými čtenáři, místy výtvarných dílniček nebo besed s regionálními osobnostmi. A přesně tyto a mnoho dalších funkcí by nové prostory městské knihovny měly plnit,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast školství Viktor Tichák (ProPir).
Kromě kultivace lokality bude velkou výhodou umístění nové knihovny především to, že bude v docházkové vzdálenosti pro většinu obyvatel zmíněných městských částí, ale také to, že přímo sousedí s nově vybudovanou tramvajovou tratí, takže bude dostupná i pro ostatní Olomoučany.
Knihovna Trnkova vznikne podle nejlépe hodnoceného návrhu z architektonické soutěže. Ta proběhla už v roce 2020 a zvítězil v ní pražský ateliér kcarch. Díky jejich projektu se změní i její okolí, kde mimo jiné vznikne také venkovní posezení ohraničené nízkou zídkou. „Jsem rád, že na jednom z nejlidnatějších sídlišť ve městě dostanou obyvatelé všech generací nejen novou pobočku knihovny, která vznikne přestavbou staré nevyužívané výměníkové stanice, ale především místo, kde se budou moci setkat, odpočinout si, zkrátka trávit volný čas v krásném objektu,“ komentoval investiční náměstek primátora Miloslav Tichý (ANO). Díky dostatečnému prostoru bude knihovna moci uspokojit všechny okolní školy a školky, které mají zájem o pravidelné besedy nebo čtenářské kroužky v knihovně, a nabídnout dospělé populaci účast na celoživotním vzdělávání v edukačním centru nebo pravidelná setkávání v rámci komunity.
Náklady na přestavbu jsou vyčísleny na zhruba 44 milionů korun, převážnou část pokryje dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu 2021 – 2027.