Co bude s odpady po roce 2030? Zákaz skládek v ČR má řešit na Olomoucku akciová společnost Odpady Olomouckého kraje (OOK), do které jsou zapojeny místní města a obce. Co se ale stane, pokud ze hry vystoupí jeden z velkých hráčů? To teď řeší Olomoucký kraj v souvislosti s Prostějovem.
Rada města Prostějova koncem února rozhodla o odstoupení z krajského projektu, který zahrnuje dotřiďovací linku. Ta však má v budoucnu městům zajišťovat hromadné zpracování odpadu.
Ne všichni politici jsou však s verdiktem spokojeni. „Prostějovské zastupitelstvo (pro mě nepochopitelně) odhlasovalo vystoupení města Prostějova z tohoto společného projektu měst, obcí a Olomouckého kraje,“ vyjádřil se na své Facebookové stránce hejtman Olomouckého kraje, Josef Suchánek. „Nejsem si jistý, v zájmu koho se toto událo. Jsem si ale naprosto jistý, že v budoucím zájmu občanů Prostějova a okolních obcí to není a nebude,“ dodal.
Dotřiďovací linku chystá Olomoucký kraj a jejím cílem je zpracování přibližně 60 tisíc tun odpadu. Vyrůst má v Olomouci a bude stát 450 milionů korun. Podobnou dotřiďovací linku už mají v Brně, zajišťuje ji společnost SAKO Brno.
Spolu s tímto projektem dostal Prostějov další dvě nabídky na zpracování odpadu, projekt však považuje za nejméně výhodný. Zbylé dvě nabídky přišly od společností FCC a PGP Terminal. Firma FCC přišla s technologií na výrobu alternativního paliva, přičemž náklady s projektem spojené by sama hradila. Společnost PGP Terminal pak plánuje zřídit plazmovou spalovnu odpadů.
„S vyjádřením pana hejtmana nesouhlasím. Město dostalo tři návrhy, proběhla řada seminářů a po zralé úvaze jsme došli k názoru, že tento projekt je nejméně výhodný. Právě naopak, jednali jsme ve prospěch občanů města Prostějova,“ řekl pro Olomoucký Report primátor Prostějova František Jura. „Netroufám si říct, zda se tím nezvednou poplatky ostatním městům v kraji, jsem si však jist, že i tato města jednají ve prospěch svých občanů,“ ohradil se primátor vůči argumentu, že Prostějov svým vystoupením ze společného projektu zdraží odpady ostatním městům v kraji.
Voda jako odstrašující příklad
Někteří prostějovští zastupitelé s vystoupením nesouhlasí. Podle nich je verdikt unáhlený a nepromyšlený. „Rozhodně se nejedná o rozumný krok. Prostějov zná rizika privatizace veřejné infrastruktury, protože podobnou situaci jsme tu měli i s vodou. Peníze lidí za vodu se kvůli neodpovědnému jednání tehdejšího vedení města dostaly do rukou koncernu Veolia,“ vyjádřil svůj postoj pro Report Filip Pecha z pirátské strany.
Pechova slova potvrdil i hejtman v našem rozhovoru. „Stejně to bude i s odpady. Místo toho, abychom měli zajištěnou nízkou cenu a využili krajské Servisní společnosti OOK, která bude pod kontrolou akcionářů, půjde město cestou soukromé společnosti. Té půjde hlavně o zisk, což se jistě promítne do cen,“ pokračoval Pecha.
„Rozhodnutí prostějovského zastupitelstva považuji především za krátkozraké. Snažíme se tady o záležitost s dopadem i na relativně vzdálenou budoucnost přesahující několik volebních cyklů jak krajských tak obecních zastupitelstev. Možná proto je tak těžké pro některé starosty toto strategické rozhodnutí udělat,“ řekl pro Report předseda správní rady OOK a radní Olomouckéjo kraje, Martin Šmída. „Ale princip je jasný – buď se společně připravíme na budoucnost a z municipálního řešení budeme jednou čerpat benefity pro města a obce, nebo tu odvahu nenajdeme, neuděláme nic a za deset dvacet let se budeme divit,“ uzavřel Šmída.