Prvním letošním novým mládětem v zoo na Svatém Kopečku u Olomouce je kobylka Siliquofera grandis původem z Nové Guineje, která patří mezi největší kobylky na světě. Rozpětí jejích křídel dosahuje až 25 centimetrů. Sdělila to mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská. Poslední den roku 2023 se v zoo narodilo mládě medojeda kapského.
Dlouhou řadu novoročních mláďat letos v olomoucké zoo doplnil zástupce hmyzu, který je součástí nové terarijní expozice. „Jedná se v rámci historie zoo přímo o prvoodchov, a ne pouze jednoho jedince. Stále se totiž líhnou nymfy jedné z největších kobylek světa Siliquofera grandis,“ uvedla Gronská. Samotné páření nebo kladení chovatelé kobylek nepozorovali. „Proto pro nás objev prvních malých nymf byl velkým překvapením a potěšením,“ doplnila teraristka Hana Jarošová.
Kobylky Siliquofera grandis zatím nemají české pojmenování. Návštěvníci v teráriu, které bylo otevřeno loni, nejprve podle Gronské hledají malé živočichy. „Jaké je však jejich překvapení, když se jim místo drobné kobylky před očima objeví pořádná kobyla, a ještě díky dokonalým mimikrám vydatně maskovaná. Dospělí jedinci dorůstají deseti až 13 centimetrů s rozpětím křídel přes 25 centimetrů. Váží až 30 gramů,“ uvedla.
V samém závěru roku 2023 se v olomoucké zoo rozrostla rodina rodina medojeda kapského. „Silvestrovské mládě se těší medojedímu životu, a byť jsme pro jeho klidný odchov zvolili prozatím zázemí, medojedy mohou návštěvníci vidět v pavilonu Kalahari. Podle všech nám dostupných zpráv se mu daří dobře,“ řekla zooložka Eliška Veselá.
Olomoucká zoo na ploše 42 hektarů chová 1591 zvířat 386 druhů. Loni v zoo odchovali 250 mláďat. Branami zoologické zahrady na Svatém Kopečku v roce 2022 prošlo 367 711 návštěvníků, meziročně o 463 více. Byla to nejvyšší návštěvnost za posledních 11 let. Zřizovatelem zoologické zahrady je olomoucký magistrát, který dotuje její provoz.