Canisterapii, tedy psychologickou, fyzioterapeutickou a rehabilitační metodu, při níž dochází k léčebnému kontaktu mezi pacientem a psem, mohli ve čtvrtek 19. října poprvé vyzkoušet také pacienti Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Stalo se tak díky iniciativě Daniela Šaňáka, vedoucího lékaře Komplexního cerebrovaskulárního centra.
Pozitivní účinky kontaktu se psem nejen u pacientů s cévní mozkovou příhodou předvedla na klinice zkušená canisterapeutka Pavla Šmídová se svými speciálně vycvičenými fenkami královských pudlů Meggi a Keisy. „Prošly náročným výcvikem a následně zkouškami, při nichž musely prokázat, že zvládnou i nenadálé situace, jako jsou například pád berle nebo epileptický záchvat pacienta, což se stát může,“ upřesňuje canisterapeutka.
„Vyzkoušeli jsme jak dotykovou terapii k procvičování jemné motoriky rukou, tak i metodu polohování, která existuje ve fyzioterapii již od poloviny minulého století. V případě, že má postižený pacient pohybové obtíže, musíme jím pohybovat my, abychom zabránili vzniku proleženin, blokaci a procvičili svaly,“ vysvětluje fyzioterapeutka Lucie Navrátilová. „Pes nám v polohování pomáhá. Díky své teplotě působí na klienta velmi příjemně a jeho dech většinou zklidní i dech postiženého,“ dodává Navrátilová.
„Jsme moc rádi, že úvodní setkání mělo pozitivní ohlas, a to jak u pacientů, tak i zdravotnických i nezdravotnických pracovníků. Tento druh terapie vnímáme i do budoucna jako velmi přínosný, zvl. pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. Moc rádi bychom v této aktivitě pokračovali a ve spolupráci s fyzioterapeuty ji dále rozvíjeli s ohledem na specifika postižení našich neurologických pacientů,“ hodnotí první canisterapii na Neurologické klinice profesor Daniel Šaňák. Komplexní cerebrovaskulární centrum, které vede, zajišťuje komplexní péči pro pacienty s cévními onemocněními mozku, a to pro spádovou oblast celého Olomouckého kraje a přilehlých oblastí Zlínského, Moravskoslezského a Pardubického kraje čítající více než milion obyvatel.
Olomoucká fakultní nemocnice využívá zooterapii k předání pozitivní energie a podpoře léčebného procesu již více než pět let. Za tu dobu rozšířila nejen řady poskytovatelů této certifikované služby, ale také škálu němých tváří, které pacientům zlepšují náladu. Už to nejsou jen psy a kočky, ale od loňského podzimu můžete v největším zdravotnickém zařízení na střední Moravě potkat i poníky. Terapeutický efekt pohlazení přítulného zvířete si nyní v pravidelných intervalech dopřávají pacienti a zdravotníci II. interní kliniky, Oddělení NIP / DIOP, Neurochirurgické kliniky, Oddělení rehabilitace, III. interní kliniky a Kliniky psychiatrie. Na dalších pracovištích si jej alespoň vyzkoušeli, například na I. interní klinice, Hemato-onkologické klinice nebo na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.