Zástupci samospráv podepsali dnes memorandum, které má pomoci Ruční papírně ve Velkých Losinách na Šumpersku v jejím dlouholetém úsilí dostat se na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Papírna s více než 420 let trvající ruční výrobou papíru o zápis usiluje společně s dalšími pěti historickými papírnami v Polsku, Německu, Itálii a Španělsku. Její zápis by pro region znamenal obrovskou prestiž i zvýšení cestovního ruchu, shodli se dnes zástupci kraje i samospráv.
„Dnešní memorandum je potvrzení toho, že partneři, se kterými dlouhodobě spolupracujeme na regionální úrovni, podporují a chtějí podporovat ruční papírnu, zachování jejích tradic a její snahu o nominaci na seznam UNESCO. Pro papírnu samotnou by zápis znamenal potvrzení prestiže, tradice a výjimečnosti tohoto objektu a lidí, kteří tady pracují,“ řekl dnes předseda představenstva papírny Pavel Šoch.
Dohodu o společném postupu v projektu mezinárodní nominace evropských historických papíren na seznam UNESCO stvrdila s polskou stranou v roce 2015. „Hledali jsme další evropské papírny, které by se k nám připojily. Výsledkem je skupina šesti papíren z pěti zemí, které jednotlivé vlády odsouhlasily. Prvním krokem je, že všechny papírny jsou zapsané na jednotlivých národních indikativních seznamech. Nyní nás čeká ta nejdůležitější a nejsložitější práce, tvorba nominační dokumentace pro výbor UNESCO, na které musí být popsány a specifikovány hodnoty všech nominovaných papíren,“ řekl Šoch. Nominaci bude podávat Polsko, neboť lídrem projektu je Muzeum papírnictví Duszniky Zdroj. Celý proces může podle Šocha trvat ještě dva až čtyři roky.
Memorandum je vytištěno na největším papíře vyráběném v ručním papírně a jehož trvanlivost její zástupci odhadují až na 300 let. Podpis pod něj připojily kromě samotné papírny obec Velké Losiny, Svazek obcí údolí Desné, Místní akční skupina Šumperský venkov, město Šumperk, Olomoucký kraj, Univerzita Palackého a Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM. Podpisem memoranda se tyto instituce připojily k podání mezinárodní nominační žádosti o zápis Ruční papírny Velké Losiny na seznam UNESCO. „Memorandum obsahuje vůli všech účastníků spolupracovat na společné věci,“ řekl olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN a Piráti).
Pokud se podle hejtmana podaří dostat papírnu na seznam UNESCO, bude to znamenat pro region příliv turistů. I příprava na tento nápor je podle něj součástí memoranda. „Toto území to musí zvládnout,“ doplnil hejtman s tím, že je však třeba se na to připravit s předstihem. Podle předsedy MAS Šumperský venkov Radima Sršně jde o proces velmi komplikovaný a nezvratný. „Jde jen o jeden pokus. Ruční papírna je zdejším klenotem, je to stále živá památka, jsem přesvědčen, že na tento seznam patří,“ zdůraznil Sršeň.
Ruční papírna ve Velkých Losinách na Šumpersku uchovává přes 420 let dlouhou tradici výroby archů papíru na bázi textilních vláken, jak se v Evropě vyvíjela ve středověku na základě znalostí přenesených z Dálného východu. Je to jediná funkční manufaktura tohoto druhu ve střední Evropě. Kromě své hodnoty technické a historické je pozoruhodná také jako architektonický barokně-klasicistní celek z 18. a 19. století, kdy zažívala největší prosperitu. Manufakturu dal vybudovat na konci 16. století Jan mladší ze Žerotína.