Operace v krátkém čase, navíc pro pacienty mnohem komfortnější. V olomoucké Fakultní nemocnici lékaři implantují bezelektrodové neboli kapslové kardiostimulátory. Tuto moderní technologii kardiologové v Olomouci používají už od roku 2016. Teď už je z ní rutinní zákrok, který šetří peníze i zdravotní kapacity.
Zákrok by měl zabrat pouze velmi krátký čas, co přijde vhod zdravotníkům i samotným pacientům, kteří tak v nemocnici stráví méně času. „Hotovo bývá v optimálním případě do dvaceti minut od začátku samotného výkonu a pacient druhý den odchází domů. Nadále je samozřejmě sledován, a to s pomocí prostředků moderní telemedicíny, tedy na dálku a bez nutnosti navštěvovat osobně naše pracoviště,“ uvádí profesor Miloš Táborský, přednosta I. interní kliniky kardiologické.
Takovýchto zákroků už kardiologové ve Fakultní nemocnici Olomouc provedly na sto padesát a letos by měly přibývat další. „Pro mě jakožto přednostu kliniky je velmi důležité a potěšující, že tento druh výkonu zvládají již všichni naši lékaři. Navíc se jako výukové pracoviště podílíme v tomto směru na přípravě lékařů například z Ostravy, Zlína a dalších měst a regionů,“ vysvětluje další výhody Táborský.
Tento nový přístup by měl též minimalizovat případné pooperační komplikace a rizika s tím spojená, jako je náhlé selhání srdečního svalu, bakteriální infekce nebo cévní komplikace jako je hemotorax či pneumotorax. Kardiostimulátor se do těla implantuje v lokální anestezii cestou stehenní žíly. Na své místo určení, tedy do pravé srdeční komory či síně se dostává pod rentgenovou kontrolou.
Během letošního roku by se těchto moderních kardiostimulátorů mělo v olomoucké Fakultní nemocnici dočkat zhruba šedesát pacientů.