Olomoucký krajský soud dnes odročil projednávání žaloby úřadu veřejného ochránce práv vůči územnímu rozhodnutí pro stavbu kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower v sousedství památkové rezervace v Olomouci. Znovu má o ní jednat v březnu. Investor kvůli žalobě a následnému odkladnému účinku zatím nemůže požádat o stavební povolení. O Šantovce Tower se v Olomouci léta diskutuje. Nesouhlasí s ní památkáři a někteří odborníci, podle nichž by poškodila historické panorama města. Za projektem stojí podnikatel Richard Morávek, podle kterého panorama centra Olomouce ohroženo není.
Žalobu ve veřejném zájmu podala na magistrát v roce 2019 bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, podle které úředníci porušili při rozhodování o 74 metrů vysoké Šantovce Tower několik zákonů a umístění stavby povolili na základě nezákonných závazných stanovisek i v rozporu s územním plánem. Územní rozhodnutí ale před podáním této žaloby nabylo právní moci, investor mohl požádat o vydání stavebního povolení a zahájit výstavbu. Ombudsmanka proto požádala soud o přiznání odkladného účinku žalobě a uspěla.
Veřejný zájem byl podle Křečka v tomto případě narušen s ohledem na památkovou hodnotu místa. „To je podle mého názoru rozhodující v celé té věci. Zájem na zachování toho památkového pohledu na památkovou rezervaci je tak významný, že si samozřejmě vyžaduje ochranu veřejného zájmu, a proto jsme tu žalobu samozřejmě podali,“ řekl novinářům.
Podle právní zástupkyně radnice Ivany Hučínové postupoval magistrát správně, zajistil všechny potřebné podklady a stanoviska. Právnička investora projektu Šantovka Tower tvrdí, že výšková budova nezasahuje do žádného závažného veřejného zájmu. Ombudsman podle ní navíc neprovedl obvyklé šetření a nevyzval magistrát k vyjádření a předložení spisu. „V důsledku toho obsahuje žaloba řadu nepřesností a skutečností odporujících faktickému stavu, přičemž při provedení náležitého šetření by tomu tak zřejmě nebylo,“ uvedla. Zmínila například viditelnost Šantovky Tower z Dolního náměstí. Zatímco u původního projektu byla horní část budovy viditelná, po posunutí stavby o 200 metrů dál už tomu tak podle ní není. Žalobce tvrdí opak.
Projekt výškové budovy Šantovka Tower podle právního zástupce ombudsmana vykazuje značné podezření na systémovou podjatost magistrátu. Radnice totiž v roce 2010 uzavřela s investorem Šantovky Tower smlouvu o spolupráci. „Město je zavázáno k tomu, aby de facto spolupracovalo s investorem a chránilo před vznikem škody,“ řekl. Za škodu lze podle něj považovat i neuskutečnění tohoto záměru. „Je tady proto významný ekonomický zájem Olomouce, aby byl zájem uskutečněn, jinak hrozí žaloba investora na náhradu škody,“ uvedl. Magistrát měl podle něj územní rozhodnutí přenechat nadřízenému úřadu. Hučínová má opačný názor. „Smlouva o spolupráci z roku 2010 je obvyklá při záměrech daného rozsahu. Obsahuje standardní ujednání a město touto smlouvou nerezignovalo na své zájmy a jejich ochranu,“ řekla.