Univerzita Palackého pracuje na posílení bezpečnosti. Její zaměstnanci absolvují speciální školení, během kterých se dozvídají, jak vyhodnocovat rizika a jak se v krizových situacích zachovat. „Spousta lidí zde působících si nepřipustí možnost ohrožení,“ myslí si bezpečnostní expert Miloš Drdla.
Právě Drdla je autorem školení, které pro své zaměstnance Oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce UP realizuje. „Události loňského roku nám důrazně připomněly, že i v naší zemi existuje riziko násilných útoků na místa, na nichž se shromažďuje velké množství osob,“ uvedl prorektor pro studium Vít Zouhar.
„Aniž bychom chtěli vyvolávat nějakou paniku, považujeme za důležité, aby v dnešní složité době lidé uměli předcházet různým hrozbám, uměli správně vyhodnocovat rizika a věděli, jak se v případě nebezpečných situací zachovat,“ pokračoval s tím, že poznatky a informace ze školení najdou využití i v každodenním životě.
Školení probíhá pod vedením lektora Miloše Drdly z Centra akademických a vzdělávacích služeb. Drdla se bezpečností na veřejně přístupných místech, jako je právě univerzita, dlouhodobě zabývá.
Není nutné žít ve strachu
„Bezpečnost je třeba vnímat jako běžnou součást našeho fungování,“ navázal Drdla. „Základním předpokladem je asi určitá míra respektu k hrozbám, které se nás týkají. Připustit si, že existují. Musíme mít alespoň základní představu, co a proč nás ohrožuje, na straně jedné a jednoduchý plán, jak se v dané situaci zachovat, na straně druhé,“ vysvětlil expert.
Podle něho je osobní disciplína velká výhoda, stejně tak zodpovědnost za vlastní chování a schopnost být obezřetný. „No a pokud by se něco stalo, snažme si zachovat chladnou hlavu,“ pokračoval.
Za měkký cíl se podle bezpečnostní komunity označují místa s vysokou koncentrací osob a nízkou úrovní zabezpečení proti násilným útokům, a právě proto bývají terčem, typicky teroristických, útoků
Akademické prostředí, patří do skupiny tzv. měkkých cílů. Podle Drdly je specifické i tím, že je velmi přívětivé a laskavé. „Spousta lidí zde působících si nepřipustí možnost ohrožení. A právě v tom spočívá vysoká míra jejich zranitelnosti,“ objasnil lektor. „Zcela jistě není nutné žít ve strachu, je však rozumné si připustit onu zranitelnost a být připraven i na ty stinné stránky,“ uzavřel.
Podobné bezpečnostní školení proběhlo už na podzim minulého roku, kdy Drdla proškoloval zaměstnance univerzitní knihovny. „Na tento kurz pak v letošním roce navázala série deseti programů ČŽV určených všem zaměstnancům UP, které jsou zaměřené na bezpečnost a její posílení v prostorách UP,“ dodala v závěru vedoucí oddělení dalšího vzdělávání a inovací Klára Tesaříková Čermáková.