Dlouhá zašpičatělá křídla, krátký ocas a charakteristické zbarvení, to je sokol. V Jeseníkách tento dravý pták zahnízdil už po dvaadvacáté. Poprvé se tak v novodobé historii stalo v roce 2001, za tu dobu se zde vyklubalo a hnízda opustilo na 350 mláďat. Ani letošní rok není výjimka.
Sokoli zde letos vyvedli 28 mláďat, to je sice méně než v loňském roce, kdy jich bylo 41. „Navzdory nižšímu počtu mláďat hodnotíme i letošní rok jako úspěšný. Počet vyvedených ptáků sice meziročně kolísá, ale z pohledu stability populace je důležitější výrazně neklesající počet hnízdících párů. Těch je již pátým rokem v Jeseníkách kolem dvaceti,“ vypočítává Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR pro web nature.cz.
Ochranářům pomáhá při monitoringu a ochraně sokolích hnízd řada dobrovolníků, ale i fotopasti. „Díky nim máme obrovské množství jedinečných informací ze života sokolích rodin. Pro představu – na jedno hnízdění je to zhruba 100 tisíc snímků,“ vysvětluje ornitolog Tomáš Pospíšil, spolupracovník AOPK ČR. I díky fotopastem se podařilo zjistit, že na jedné čtvrtině hnízd dochází k útokům kun. Tato lasicovitá šelma je nejobvyklejším přirozeným predátorem sokolích hnízd v Jeseníkách.
Jeseníky jsou momentálně jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v České republice. K jejich rozšíření přispívá i to, že ptáci nehnízdí v turisticky vyhledávaných místech. „Na rozdíl od chráněné krajinné oblasti Broumovsko či národního parku České Švýcarsko tak státní ochrana přírody nemusí přistupovat k zásadnímu omezování vstupu návštěvníků,“ píše se dále na webu s tím, že riziková místa označují cedule a hlídají členové dobrovolné stráže přírody.
V Jeseníkách a jejich blízkém okolí sokoli hnízdí přibližně na dvaceti skalních místech, kde hnízdí přímo na římsách či ve starých krkavčích hnízdech.