Město Olomouc mění systém spádových základních škol. Kvůli nové výstavbě a zájmu rodičů o konkrétní školy je podle náměstka Viktora Ticháka (Piráti) potřeba upravit spádovou vyhlášku. Ta zajišťuje dětem místo ve škole, kterou má nejblíž svému trvalému bydlišti. V posledních letech ale dochází k nepřijetí žáků i na spádových školách.
„Upravujeme systém toho, jak spádovost funguje. Pokud bydlíte na pomezí spádové oblasti, můžete si vybrat, na kterou z nejbližších škol dítě půjde. Spádové školy nám teď praskají ve švech i proto, že vzniká nová zástavba,“ řekl náměstek primátora pro oblast školství Viktor Tichák (Piráti) v Pondělním podcastu radia Metropole.
V lokalitách, kde nyní vzniká nová zástavba, také dochází k navýšení počtu budoucích prvňáků, kteří budou muset nastoupit do základního vzdělání. Podle Ticháka už vloni zaznamenaly některé školy přetlak budoucích žáků a těm tak přišel dopis o nepřijetí. Město se má s novou spádovou vyhláškou připravit na změny v lokalitách. Spádové lokality budou podle Ticháka zmenšeny.
„Spádovou vyhlášku musíme změnit, protože v jednotkách případů se už vloni stalo, že byly děti kvůli přetlaku na školách nepřijaty, i když do spádové oblasti školy patřily,“ řekl pro radio Metropole Viktor Tichák.
Nový systém spádových škol by měl fungovat od školního roku, který začne v září 2026. „Škola, která byla vaší spádovou, už být nemusí. Rodič ale může požádat o jinou školu a pokud je tu místo, škola může žáka přijmout,“ uvedl Tichák.
Mezi oblíbenými základními školami, kam chtějí rodiče dávat své děti, patří jednoznačně řepčínská ZŠ Svatoplukova a ZŠ Mozartova. Tady už mají i děti ze spádových oblastí občas problém s přijetím. Podle Ticháka by u těchto škol měli rovnou rodiče podávat přihlášku i na druhou základní školu. Zároveň uvedl, že není třeba se bát, že se dítě nedostane nikam. Kapacitu škol totiž ovlivňuje třeba i odchod žáků na víceletá gymnázia.