Černé opeření na hlavě, které pokračuje až na náprsenku a v úzkém pruhu pokračuje přes břicho. Na hlavičce ptáčka ovšem najdeme i bílou barvu. Tělo je nazelenalé i žluté. Sýkora koňadra byla v letošním roce podle sčítání ptáků v Olomouckém kraji nejčastějším návštěvníkem krmítek. Do Ptačí hodinky se lidé mohou zapojit i v roce 2024. Jak krmit?
Podle dat ze sčítání ptáků v roce 2023 víme, že na krmítkách v Olomouckém kraji byl často vidět i vrabec domácí a polní, sýkora modřinka nebo stehlík obecný. Přikrmování ptáčků v zimním období má ovšem svoje pravidla, která je nutné dodržovat, aby opeřencům nepřineslo víc škody než užitku.
Jednou z hlavních zásad je ptáky nepřekrmovat, protože do krmítka přilétají pouze některé druhy. Oproti ostatním potom mají nepřiměřenou výhodu. Proto opravdu nevadí, že krmítko zůstane nějaký čas prázdné. I mezi opeřenci se vyskytnou nemoci, a proto krmítko jednou týdně omyjte teplou vodou.
Důležitý je i obsah krmítka. Pestrá potrava samozřejmě přiláká více druhů. Ptáci se nesmějí přiblížit ke kuchyňským zbytkům, jako jsou všechna slaná, sladká, kořeněná, přepálená, uzená nebo zkažená jídla. Ptáčky raději pohostěte slunečnicovými semeny. Vrabci nebo hrdličky uvítají na krmítku také obilná zrna jako oves, proso a pšenici.
Ptačí hodinka 2024
Do akce Ptačí hodinka se zapojí lidé po celé České republice od 5. do 7. ledna. Pozorovatelé budou během jedné hodiny pozorovat krmítko a zaznamenávat počty a druh přilétajících ptáků.
Není ale důležité sčítat jen ptáky, kteří přímo na krmítku přistanou, pozorovatel má zapsat všechny opeřence, kteří se objeví v jeho zorném poli. Podrobný návod, jak správně zapsat pozorované druhy ptactva, najdete zde.