Rekordní částku 1,6 milionu korun vydělal loni pro neziskové organizace stánek s punčem, pochutinami a řemeslnými výrobky, který na vánočních trzích v centru Olomouce postavili dobrovolníci ze spolku Dobré místo pro život. Peníze z prodeje byly rozděleny organizacím, jež se starají například o mentálně postižené děti, staré a nemocné lidi nebo o nevidomé a slabozraké. Dnes to řekla Věra Zukalová ze spolku Dobré místo pro život.
Stánek byl v centru Olomouce zhruba měsíc a za tu dobu v něm lidé utratili více než dva miliony korun. „Po odečtení nákladů na punče a energie jsem odeslala na účty přes 1,6 milionu korun,“ uvedla Zukalová. Z výtěžku byly podpořeny například děti z olomouckého dětského domova, zařízení rané péče, děti s nemocí motýlích křídel, lidé s Alzheimerovou chorobou, klienti hospiců, pěstounské rodiny, handicapovaní sportovci, nevidomí i neslyšící lidé či autisté.
Výtěžek je nejvyšší za více než deset let trvání této charitativní akce. V předchozích dvou letech ji nepříznivě ovlivnila preventivní opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. Předloni stánek Dobrého místa pro život fungoval pouze několik dní, jelikož vánoční trhy byly nařízením vlády zrušeny.
Role obsluhy ve stánku s punčem a různým sortimentem se v předchozích letech postupně zhostili například olomoučtí hasiči, fotbalisté, herci Moravského divadla Olomouc i Divadla na Šantovce. Akce se zúčastnili také házenkáři, pracovníci olomouckého studia Českého rozhlasu, televize ZZIP a členové hudební skupiny Mňága a Žďorp.
Punč prodávali i zástupci několika firem z Olomouce a okolí. „Každá z nich má okruh svých příznivců, partnerů či zákazníků a daří se jim je spojit v obří sílu napěchovanou právě do jednoho prodejního dne,“ podotkla Zukalová.
Charitativní stánek na vánočních trzích je jedinou akcí, kdy spolek Dobré místo pro život posílá peníze přímo na účty organizací. Spolek se podle Zukalové zaměřuje spíš na podporu konkrétních projektů. Dobré místo pro život je organizace dobrovolníků, kteří svůj volný čas věnují sociálně znevýhodněným skupinám v Olomouci. Dobrovolníci pro spolek pracují bez nároku na odměnu.
Ve stánku prodávali punč také redaktoři Olomouckého Reportu. Více zde.