Kolik měří olomoucký loket? To se můžete dozvědět při procházce po Horním náměstí v Olomouci. Přesná kopie lokte z Vlastivědného muzea teď zdobí severní stranu radnice.
Loket je rozdělený na čtyři pídě a každá z nich ještě na osm palců. Celkem měří 791 milimetrů. „Je to přesná kopie lokte, který je v depozitáři Vlastivědného muzea,“ uvedl restaurátor a umělecký kovář Otakar Ruček.
Vykování lokte kováři trvalo asi týden, od prvotní myšlenky už podle umělce uplynuly asi dva roky. „Padlo to při nezávazné diskusi. Jen jsme se tak bavili o dávné Olomouci,“ potvrdil autor myšlenky historik Leoš Mlčák.
V minulosti mělo skoro každé město svůj loket. Zatímco pražský měřil necelých 60 centimetrů, v německých městech to bylo 65 centimetrů a ve Vídni dokonce 77,7 centimetru. Patrně pro blízkou délku k vídeňskému císař Ferdinand III. ustanovil v roce 1638 olomoucký loket jako závazný pro celou Moravu. Podle olomouckého lokte odměřovali obchodníci sukno, plátno nebo provazy. Po přechodu na jednotnou délkovou míru metr zůstalo ze staré míry jediné, a to průpovídka „zač je toho loket“.
„Olomoucký loket byl kdysi pevně připojen k domu na nároží Ostružnické ulice. Dnes je tam banka, proto jsme se s památkáři dohodli na umístění na budově radnice,“ vysvětlil náměstek primátora Viktor Tichák.
Otakar Ruček ho vykoval ze čtyřhranného profilu a následně patinoval. „To aby se co nejvíce blížil originálu z doby baroka a nebudil dojem nového výrobku,“ popsal restaurátor. Loket v nejbližší době doplní také informační tabule zhotovená ze slitiny.