V netradiční výstavní síň se proměnil radiodiagnostický pavilon Nemocnice Šumperk, jehož zdi zdobí umělecky ztvárněné stomické pytlíky používané při umělém vývodu ze střeva či močovodu. Výstavu připravila česká pobočka pacientské organizace ILCO, aby lidem přiblížila život se stomií a ukázala, že za vývod se není třeba stydět. Sdělila to autorka výstavy Jitka Svobodová, která sama má umělý vývod od svých 28 let.
Výstava uměleckých děl vytvořených na stomických pomůckách spolu s příběhy jejich autorů nejen z řad stomiků podle Svobodové ukáže veřejnosti, co je stomie a jak vypadá stomický sáček. „Některým z nás zachránila stomie život,“ uvedla Svobodová. Dodala, že cílem osvětového projektu je zvýšit povědomí veřejnosti a ukázat, že i se stomií lze žít normální život. “Návštěvou výstavy lidé podpoří náš cíl a společně budeme bořit mýty o stomii,“ podotkla.
Do netradiční výstavy se zapojili také studenti a studentky Střední zdravotnické školy a Vyšší zdravotnické školy Šumperk. Projekt je podle Svobodové velmi nadchnul a středoškoláci se rozhodli přispět do výstavy vlastními výtvory. Do výstavy se může zapojit také veřejnost. „V pavilonu jsou dostupné čisté stomické sáčky, které si zájemci mohou sami pomalovat na základě vlastní fantazie a nemocnici pak odevzdat,“ uvedla mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Hanke.
Lékaři Svobodové před 20 lety oznámili, že kvůli zdravotním problémům bude mít stomii. „Bylo mi 28 a vůbec jsem si nedokázala představit, jak budu dál žít. Doma jsem měla roční dceru. Převažovaly u mě smíšené pocity, strach, trapnost, beznaděj a zoufalství,“ řekla Svobdová, která stomii před svými známými ze studu dlouho tajila. „I když začátky s vývodem nebyly vždy lehké, zvládla jsem to. Před třemi lety jsem začala pracovat pro české ILCO a zjistila jsem, že slovo stomie stále vyvolává v podvědomí lidí negativní pocity a pohlíží na ni jako na stigma. Ať už samotní stomici, jejich okolí nebo veřejnost. Je na čase to změnit,“ dodala.