Fakultní nemocnice Olomouc se zapojila do inovativního projektu testujícího novou pozici, která by měla podpořit rodiny v péči o děti se závažnou život limitující nebo ohrožující nemocí. Tento projekt finančně zajišťuje nadace Rodiny Vlčkových, která podporuje rozvoj dětské paliativní péče. Probíhat bude do konce roku 2025.
Rodinám, které pečují o děti se závažnou diagnózou nově pomáhá takzvaný Koordinátor péče. Například ve Velké Británii je zmiňovaná služba běžnou součástí systému péče. V České republice má služba podobu dvouletého pilotního projektu. „Zavedení pozice Koordinátora péče je jedním z hlavních cílů Koncepce péče o děti a dospívající se závažnou život ohrožující či limitující diagnózou a jejich rodin, která sjednocuje odborný pohled na poskytování dětské paliativní péče v České republice,“ uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.
Koordinátor by měl pomáhat rodinám, které čelí náročné životni situaci po obdržení nepříznivé diagnózy jejich dítěte. „Rodiny často zůstávají bez potřebné podpory a ocitají se v neznámých situacích, které vyžadují řešení zdravotních, sociálních a praktických problémů,“ pokračoval Fritscher.
Projekt zahrnuje také využití telemedicíny, která by měla usnadnit práci koordinátora. Telemedicína umožní vzdálenou komunikaci s rodinou a organizaci péče na dálku, čímž by se měla zvýšit efektivita a dostupnost podpory.
Projekt je rozdělený do dvou fází. Na konci ledna skončila první – přípravná fáze, jejímž cílem bylo vytvoření metodik k projektu a příprava prostředí a podmínek pro pilotní ověření projektu v organizacích. „Na konci přípravné fáze projektu byla vydána metodika pro pilotování pozice Koordinátor péče,“ přiblížil mluvčí.
Ve druhé, pilotní fázi, je cílem krom samotného pilotování pozice i ověření metodických postupů a získání dat o beneficienci pozice. „Výsledky projektu budou prezentovány odborné veřejnosti na VII. Konferenci dětské paliativní péče v Litomyšli v listopadu 2025,“ uzavřel Fritscher.