V Šumperku zůstane zachována i přes původní plány zrušit ji poštovní úřadovna v části Temenice. Vedení Šumperka se pobočku rozhodlo provozovat v režimu Partner Plus a veškeré provozní náklady hradit z rozpočtu města. Odhadem půjde až o milion korun ročně.
Poštu bude provozovat městská společnost Podniky města Šumperka, řekli v úterý starosta Šumperka Miroslav Adámek (ANO) a místostarosta Karel Hošek (Šumperáci). Pošta původně plánovala zrušit ke konci června tři ze současných čtyř poboček ve městě, pro téměř 25 tisíc obyvatel měla zůstat v provozu jen hlavní pošta v centru.
„Temenická pobočka byla pro nás logickou volbou z důvodu hustoty osídlení v Temenici, kvůli vysokému počtu seniorů, kteří zde bydlí. My zde máme domy s pečovatelskou službou, dům pro zdravotně postižené …a ta temenická pošta je bezbariérová, což nesplňuje hlavní pošta, která zůstává,“ uvedl starosta Adámek. Jednání podle něj nebyla jednoduchá, pochybení vidí především v komunikaci managementu pošty. Město přitom muselo jednat rychle, aby zajistilo kontinuitu a zachování pobočky od 1. července.
Šumperští radní proto rozhodli o tom, že společnost Podniky města Šumperka uzavře licenční smlouvu s Českou poštou, aby od července městská firma mohla převzít poštovní pobočku a zaměstnance. Zachování pobočky v režimu Pošta Partner Plus totiž dostalo město od České pošty jako jedinou možnou alternativu. „Město vnímá, že je potřeba tuto veřejnou službu zde zachovat, provozovat to bude tedy naše akciová společnost,“ doplnil místostarosta Karel Hošek. Podle něj šlo o složité rozhodování, celý provoz totiž bude na bedrech města – zaplatit bude muset licenční poplatek a nájem, což je přes půl milionu korun ročně, přičíst k tomu je nutné i mzdu poštmistra a další náklady včetně energií. „Řádově nás to bude stát kolem milionu korun,“ doplnil starosta.
V Olomouckém kraji se podařilo seznam zrušených poboček změnit Prostějovu, kde měly být původně uzavřeny čtyři ze sedmi tamních poboček. Radnice se však dohodla se zástupci České pošty na zachování pobočky v Plumlovské ulici, byť zřejmě v omezeném režimu. Provoz pošty v Čechovicích si vezme na starost město, které na něj bude doplácet ze svého rozpočtu. Naopak v Přerově budou definitivně zrušeny dvě ze čtyř poboček, Trávník a Předmostí. Město se podle mluvčí radnice Lenky Chalupové snažilo rozhodnutí pošty zvrátit, ale neuspělo. Na provoz poboček hrazený z vlastního rozpočtu nemá Přerov finance, řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová. „Nedivíme se tomu, pro nás to bylo také těžké rozhodování,“ poznamenal k tomu starosta Šumperka.
O snížení počtu pošt z 3200 na 2900 rozhodla vláda. Důvodem je snižování nákladů kvůli klesajícímu poštovnímu provozu. Pobočky budou uzavřeny k 30. červnu.