Hejtman Olomouckého kraje spustil na svých sociálních sítích rubriku Ten zlý kraj. V ní se snaží vyvracet a vysvětlovat omyly a nepřesnosti, ze kterých někteří viní hejtmanství. První díl věnoval dani z nemovitosti, na což reagoval olomoucký radní Feranec.
Hejtman Josef Suchánek (STAN) se bude snažit na sociálních sítích vyvracet omyly a nepřesnosti. Hned v prvním díle se zabývá dani z nemovitosti. Letošní zvyšování koeficientu pro výpočet daně se stalo velkým tématem a někteří z něho obviňují krajský úřad. „Daň z nemovitosti neurčují kraje, ale obce a města,“ vysvětlil krátce Suchánek na sociální síti X.
Pod příspěvkem se objevil komentář od olomouckého radního a zároveň poslance Milana Ferance (ANO). V tom obviňuje stranu STAN, že se podílela na schválení konsolidačního balíčku, kvůli kterému se v lednu zvyšoval základ pro výpočet daně z 1,0 na 1,8. „Vysvětlení Vašeho vysvětlení: Poslední zvýšení daně z nemovitostí bylo na základě vládního návrhu tzv. konsolidačního balíčku. Takže i hlasy STAN,“ uvedl Feranec v komentáři pod příspěvkem.
Sazba daně z nemovitosti se liší podle druhu nemovitosti. Ta se násobí s její výměrou a následně i koeficientem, jehož hodnota je určena počtem obyvatel obce. Zároveň si obec může základní vypočtenou daň ještě zvýšit místním koeficientem.
Například v Olomouci se naposledy místní koeficient zvyšoval v roce 2022 z hodnoty 1 na 2. Ještě v roce 2021 tvořila daň z nemovitosti příjem do městské kasy 92 milionů korun. V roce 2022 šlo o částku 181 milionů, následující rok 184 milionů, což tvoří přibližně 5,6 procent z městského rozpočtu.
Částka, kterou obyvatelé zaplatí na dani z nemovitosti, zůstává městu. Tu ale město využívá ke snížení podílu na ostatních sdílených daní, jako je daň z příjmů nebo DPH.