Jeskyně se nacházejí v CHKO Litovelské Pomoraví a tvoří bludiště chodeb a dómů. V podzemí vápencových vrchu Třesín a Skalka jsou prostory, kde se nalezneme bohatou krápníkovou výzdobu nebo pohřebiště kromaňonského člověka.
Nejráznější částí jeskyní jsou Chrám přírody a Panenská jeskyně. V podzemí se nachází celkem 1 250 metrů chodeb. Výškové rozpětí jeskyní je 30 metrů. Celou délku jeskyní tvoří dómy, bohatě zdobené chodby a vysoké komíny. V některých částech chodba klesá až pod hladinu spodních vod.
Další zajímavostí je, že jeskyně sloužila jako rituální pohřebiště kromaňonského člověka. Kromaňonci byli moderní evropští lidé, kteří v místech jeskyně žili před více než 31 tisíci lety. Místo zároveň bylo nejsevernějším a nejstarším sídlištěm Kromaňonců v Evropě. V jeskyních se nacházejí mnohé kosterní pozůstatky nebo hroty oštěpů.
Jeskyně byly objeveny v letech 1824-28 při otevření lomu na vápenec. Už v té době v jeskyni probíhali archeologické výzkumy. V dnešní době je veřejnosti přístupná část dlouhá 380 metrů a celá prohlídka trvá 40 minut.