V Olomouckém kraji pracuje bezmála 5500 Ukrajinců, kteří do Česka uprchli před ruskou invazí a získali v tuzemsku dočasnou ochranu. Počet evidovaných ukrajinských pracovníků v kraji meziročně vzrostl o 1500 osob. Nejvíce jich pracuje ve zpracovatelském průmyslu a administrativních a podpůrných činnostech, pod které spadají i různé pomocné práce. V menší míře jsou pak ukrajinští občané zaměstnáni i ve stavebnictví, dopravě a skladování, pohostinství, ubytování a obchodní sféře. ČTK to řekl analytik olomouckého úřadu práce Jaroslav Mikšaník. V Olomouckém kraji je registrováno téměř 13 tisíc uprchlíků z Ukrajiny.
Počet zaměstnaných ukrajinských pracovníků pod dočasnou ochranou se v Olomouckém kraji podle Mikšaníka začal postupně zvyšovat v druhé polovině roku 2023 až na 4500 osob. Na konci roku 2023 jejich počet začal klesat a v závěru loňského ledna jich bylo podle hlášení firem a podnikatelů zaměstnáno celkem 4009. „Loni v únoru jejich počet stoupl o více než stovku osob na 4125, o měsíc později na 4231 osob a do konce roku až na 5422,“ uvedl Mikšaník.
Na konci loňského roku evidoval úřad práce v kraji 570 nezaměstnaných z řad ukrajinských uprchlíků. Ukrajinci s udělenou dočasnou ochranou začali přibývat v krajské evidenci uchazečů o zaměstnání od července 2022, tedy tři měsíce po začátku ruské invaze. Zatímco na konci června 2022 byli v celém Olomouckém kraji pouze tři uchazeči z této skupiny osob, do konce září 2022 se jejich počet skokově zvýšil až na 404 osob. Poté se situace zklidnila. Na konci roku 2023 bylo v kraji evidováno 506 uchazečů z řad Ukrajinců.
Téměř polovina nezaměstnaných ukrajinských občanů v Olomouckém kraji byla v závěru roku 2024 evidována v okrese Olomouc (280). „Naopak na Jesenicku a Prostějovsku se jedná pouze o pět až šest desítek osob,“ podotkl Mikšaník. Mezi ukrajinskými uchazeči o zaměstnání převažují osoby se základním vzděláním (36 procent). Druhou nejčastější skupinou jsou lidé s vysokoškolským vzděláním (29 procent) a za nimi následují vyučení (18 procent). Více než čtyři pětiny ukrajinských uchazečů o zaměstnání tvoří ženy.
Desítky Ukrajinců zaměstnává například holdingová společnost BR Group zaměřená na automobilový průmysl, průmyslový textil a strojírenství, která působí v Olomouckém kraji a několika dalších krajích. Ředitel divize BR Automotive Libor Černý řekl, že Ukrajinci pracují ve všech firmách v divizi. „V naší firmě Montix Mohelnici už tvoří Ukrajinci polovinu zaměstnanců,“ uvedl Černý.
Ukrajinští pracovníci jsou podle Černého šikovní, pracovití a ovládají češtinu. „V některých firmách dokonce postupují v kariérním žebříčku a zastávají pozici mistra výroby. Obecně platí, že jsou v podstatě příliš vzdělaní. Většina z nich utekla před ruskou agresí a má na víc, než jen stát u lisu,“ upozornil Černý. České firmy podle něj budou mít problém najít za ukrajinské zaměstnance náhradu, až se po skončení války vrátí na Ukrajinu.