Hlubočky, Velká Bystřice a Mrsklesy. Tři obce, které se rozhodly obnovit koupaliště v Hlubočkách. Podél řeky Bystřice tak vznikne nový přírodní koupací biotop. A nebude jediný v Olomouckém kraji. Z biokoupaliště se už těší lidé v Laškově, Pasekách nebo v Litovli.
Tento rok by se konečně mohlo začít se stavbou biotopu Burk. Tři obce vytvořily Dobrovolný svazek obcí (DSO) Biotop Burk a společně pracují na obnovení zaniklého koupaliště v Hlubočkách. „Momentálně se řeší povolovací řízení ke stavbě. Máme hotový projekt, ale ještě se musí vyřešit přeložka vysokotlakého plynu. Následně se bude žádat o územní a stavební povolení,“ uvedla pro Olomoucký Report starostka Hluboček Eva Hasníková.
V areálu biotopu o celkovém rozměru 1800 metrů čtverečních se nebudou nudit dospělí ani děti. K dispozici bude plavecká padesátka, na kterou bude navazovat brouzdaliště pro děti a neplavce, tobogán a oblíbený dětský svět, terasa s občerstvením, plážový volejbal, dětské hřiště, parkoviště pro vozidla i kola, nabíjecí stanice, převlékárny, toalety, sprchy a skříňky na úschovu věcí.
„Zatím se jenom projektuje, poté bude probíhat výběrové řízení na stavební firmu,“ dodala Hasníková. Podle ní na projekt nedostanou žádné dotace, což bude pro seskupení obcí znamenat investice kolem 50 tisíc korun.
Oblíbenost přírodních koupališť v poslední době poměrně stoupá, a to hlavně kvůli šetrnosti k přírodě. Je to mezistupeň mezi klasickým chlorovaným koupalištěm a čistě přírodním koupalištěm. O čištění vody se zde místo chloru starají vodní rostliny a přírodní ekosystémy. To ocení zejména lidé, kterým chlor dráždí pokožku.
„Myslím si, že biotop v naší obci je velmi dobrý nápad. Biotopy jsou ekologické a šetrné k přírodě a určitě budou sloužit jako příjemné místo pro rekreaci a relaxaci nejen našich obyvatel. Jsem rád, že se tento nápad podařilo vytvořit a těším se, až se tam budeme moci vykoupat,“ řekl Antonín Šváb, jeden z místních obyvatel obce Hlubočky.
Biokoupaliště v Hlubočkách ale nebude jediným v Olomouckém kraji. Od roku 2017 je v provozu biotop v Pasekách, v roce 2019 se otevřel v Laškově, oba na Prostějovsku. Nejstarší přírodní koupací biotop v kraji však funguje v Litovli na Olomoucku, a to od roku 2013.