Hasiči-střelmistři cvičili v rozsáhlém průmyslovém areálu na hranicích s Polskem. V bývalé šamotárně u Vidnavy absolvovali výcvik zaměřený na provádění trhacích prací.
Během výcviku padla k zemi jedna ze zchátralých budov továrny. Hasiči museli objekt k odstřelu připravit. „Spousta lidí si myslí, že do budovy instalujeme nálože, odpálíme je a máme hotovo. Tak jednoduché to ale není. Odstřelu předchází intenzivní příprava. Objekt je třeba v rovině odstřelu zbavit všech nenosných konstrukcí, příček, vyzdívek, zkrátka všeho, co by při odstřelu nosné konstrukce budovy mohlo negativně ovlivnit destrukci a pád budovy. Toto se provádí jak navrtáním a odstřelením, tak i běžným manuálním způsobem pomocí bouracích kladiv a palic. Vše se musí proměřit, spočítat, nachystat. Odstřel je až ta poslední fáze,“ popsal Jan Procházka, jeden ze tří střelmistrů, kteří slouží na stanici v Olomouci.
Budova byla třípodlažní a hasiči použili bezpečné expanzní nábojky Autostem 180 gramů a 100 gramů v celkové hmotnosti 15 kilogramů. Do nosných sloupů pak museli navrtat díru a vložit do sloupu množství nálože. Pak se provádí pokusný odstřel. „Ověříme si, že propočty jsou správné. Pak vše nachystáme, propojíme a pomocí roznětnice odpálíme. V tomto případě jsme použili expanzní nábojky. Nejedná se o výbušniny. Jde v podstatě o pyrotechnický výrobek určený k technickým účelům. Nábojky Autostem jsou generátory plynu, funkčně jsou obdobným výrobkem jako například airbagy ve vozidlech,“ vysvětlil zkušený střelmistr, který například zasahoval při povodních v Čechách, kde pomocí trhavin s kolegy v týmu odstřelovali velké kameny v korytech řek, uvolnili je a umožnili tak průtok většího množství vody.
Olomoučtí hasiči při tomto výcviku spolupracovali s kolegy z Jihomoravského a Moravskoslezského kraje a Záchranného útvaru Hlučín.