Udržitelné alternativy a ochrana životního prostředí jsou témata, která rezonují v posledních letech společností. Nejinak je tomu i v Olomouci, kde se za posledních pár let podařilo vybudovat podniky s udržitelným sortimentem různého druhu. Studenti magisterského studia andragogiky na Univerzitě Palackého proto přišli s nápadem, který pomůže zájemcům s orientací v těchto podnicích.
„Myslíme si, že Olomouc je plná podniků s alternativami spotřebního zboží, a bylo tedy už potřebné vytvořit nějakou platformu, pomocí které by se zájemce zorientoval. Zároveň byl projekt ekomapy výstupem předmětu Projektové učení v andragogice,“ popisuje vznik prvotní myšlenky iniciativy její spoluautorka Lýdie Hájovská.
Na projektu pracovalo osm studentů andragogiky pod vedením Víta Dočekala. „Udržitelnost je pro nás životním stylem, který nezatěžuje planetu víc, než je nutné, a nutí člověka přemýšlet nad obsahem vlastního nákupního košíku,“ dodává k výběru podniků další z autorek projektu Michaela Ryšková. „Zařadili jsme tedy do mapy bezobalové obchody, second-handy, antikvariáty ale i tržnice, či prodejny lokálních potravin,“ říká Ryšková.
Mapa je už nyní dostupná zdarma na platformě Google Mapy. „Chtěli jsme použít platformu známou široké veřejnosti, aby byla skutečně dostupná zdarma a pro všechny. Cílovým uživatelem ekomapy tak může být kdokoli. Může to být student, který shání učebnice za dobrou cenu, může to být rodič, který vaří dětem z lokálních surovin, ale i minimalista, který volí kvalitu před kvantitou, a proto si za kvalitní věc, která vydrží déle, neváhá připlatit,“ vysvětluje Hájovská, pro koho je mapa určená.
K mapě se zájemci mohou dostat i pomocí QR kódu. „Plánujeme do zapojených podniků distribuovat letáčky s QR kódy, které po naskenování chytrým telefonem přesměrují zákazníka přímo na mapu a zobrazí se mu tak další možnosti udržitelného nákupu,“ dodává Ryšková.
Online eko mapa je dostupná ZDE.