Nemocnice v Olomouckém kraji se kvůli ruskému útoku na Ukrajinu zatím nepotýkají s odchodem ukrajinských lékařů a zdravotních sester zpět do rodné země. Pracovníkům z Ukrajiny nemocnice nabízejí pomoc a zároveň se připravují na možnou péči o pacienty z Ukrajiny zasažené válečným konfliktem.
„Může se stát, že zaměstnanci Fakultní nemocnice Olomouc pocházející z Ukrajiny zvolí návrat domů, zatím tyto zprávy konkrétně nemáme. Nicméně na provoz to nebude mít vliv, jelikož podíl ukrajinských zaměstnanců je zcela zanedbatelný,“ řekl dnes ředitel FN Olomouc Roman Havlík.
Odchod ukrajinských zaměstnanců zpět do vlasti zatím neevidují ani nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku, které provozuje společnost AGEL Středomoravská nemocniční. „Jako zaměstnavatel jsme připraveni našim zaměstnancům poskytnout veškerou pomoc v oblasti sociální i v oblasti individuální pomoci,“ řekl dnes mluvčí nemocnic Adam Knesl.
V Nemocnici Šumperk pracuje 21 lidí z Ukrajiny, z toho je pět lékařů a jedna lékařka. „Zbylou část tvoří praktické a všeobecné zdravotní sestry. Zatím nemáme žádné informace o tom, že by se v rámci mobilizace měli nebo chtěli někteří z nich vydat bojovat na Ukrajinu,“ řekla dnes mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Hanke.
Šumperská nemocnice pomůže ukrajinských zaměstnancům s administrativou v souvislosti s případnou snahou přivézt si své rodiny. „Někteří zaměstnanci se totiž už v den vypuknutí války sami rozhodli vydat na Ukrajinu a převézt do Šumperku své členy rodiny, mezi kterými jsou i děti. Nemocnice je v kontaktu s jednotlivými ministerstvy a zjišťuje pro své zaměstnance nejaktuálnější informace,“ uvedla Hanke.
Nemocnice zaměstnancům nabídla své ubytovací kapacity. „V případě, že by to nestačilo, je připravena zajistit kapacity v dalších ubytovacích zařízeních. Kromě ubytování je připravena rodinám zaměstnanců zajistit i stravu a v neposlední řadě také psychickou a finanční pomoc formou bezplatných půjček. Vyčlenili jsme dva lidi, kteří se zaměstnanci z Ukrajiny pravidelně komunikují a poskytují jim také psychickou podporu,“ dodala Hanke.
Zdravotnická skupina AGEL je podle Knesla připravena v České republice i na Slovensku poskytnout zdravotní péči a podporu rodinným příslušníkům zaměstnanců ukrajinské národnosti. „Také ale lidem, kteří se v důsledku migrace mohou potýkat s akutními zdravotními problémy,“ podotkl Knesl. Na případnou pomoc se chystá Vojenská nemocnice Olomouc. „My už jsme tuto pomoc poskytovali v roce 2014 zraněným z Majdanu. Pro nás to není nic nového. Jsme na to připraveni, stejně jako jsme byli připraveni pomoci bojovníkům z Kurdistánu,“ řekl Olomouckému deníku ředitel Vojenské nemocnice Olomouc Martin Svoboda.