Rychlejší a přesnější diagnostiku onemocnění sítnice poskytne nový přístroj, který na své oční oddělení pořídila šumperská nemocnice. Ten pro zpřesnění a zrychlení analýz využívá také umělou inteligenci. Krom diagnostiky poskytuje také detailní informace o struktuře oka a cév.
„Nový diagnostický přístroj funguje jako takové CT vyšetření pro oko,“ uvedla primářka očního oddělení v šumperské nemocnici Renata Michálková. Přístroj dokáže nejen ukázat, jak vypadá sítnice, ale také poskytuje detailní informace o celé struktuře oka a cév, které zásobují oko krví. „Díky tomu má přístroj opravdu vysoké rozlišení obrazu, dokáže nám vnitřní struktury oka zobrazit do nejmenšího detailu,“ pokračovala primářka.
Komfort pacientů by se nyní měl také zlepšit, jelikož diagnostika je naprosto neinvazivní. Pro získání informací o očních strukturách a cévách, museli lékaři aplikovat kontrastní látku do krevního řečiště. Nyní stejné informace získají lékaři vysíláním infračerveného záření a ty poté výkonný počítač zpracuje a poskytne lékařům potřebné obrazy.
Takzvaná optická koherenční temografie, kterou přístroj provádí, je důležitá pro vyšetření sítnicových chorob, nebo třeba cukrovky. „Cukrovka se projevuje problémy s cévami, a právě u očních nejjemnějších cév se změny projeví nejdříve a jsou dobře přehledné,“ pokračovala primářka. „Každý diabetik by měl proto přijít jednou ročně na vyšetření očí, abychom zhodnotili nález na očním pozadí a případně odhalili počínající diabetické změny na sítnici,“ upozornila.
Přístroj by měl pomoct i s diagnostikou zeleného zákalu, který může vést ke ztrátě zraku. Díky vysokému rozlišení přístroj diagnostikuje v plné šíři a zároveň poskytuje hloubkovou analýzu různých parametrů, jako je tloušťka vrstvy nervových vláken, gangliové buňky sítnice a hustota cév. „Velmi zjednodušeně řečeno, umí nám poskytnout detailní informace o tom, zda a jak hluboko v oku jsou postiženy jeho části,“ uzavřela primářka.