Univerzita Palackého (UP) v Olomouci nabízí zájemcům na svém portálu Hovory o zdraví příběhy lidí, kteří trpí Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou. Výzkumnému týmu z Institutu sociálního zdraví (OUSHI) Cyrilometodějské teologické fakulty UP se se svým příběhem svěřilo 36 respondentů ve věku od 21 do 69 let z celé republiky, kteří se s nespecifickými střevními záněty potýkají. Sdílené informace mohou pomoci jak samotným pacientům, tak i odborníkům, kteří s těmito lidmi pracují, informovali zástupci UP.
S příběhy účastnic a účastníků výzkumu s nespecifickými střevními záněty označovanými zkratkou IBD se návštěvníci portálu Hovory o zdraví mohou seznámit prostřednictvím krátkých audio a video nahrávek. „Dbali jsme na to, abychom měli rovnoměrně zastoupené ženy a muže, pacienty s Crohnovou nemocí i ulcerózní kolitidou, aby byli z míst po celé České republice a aby mezi vybranými byli ti, co se potýkají s nemocí krátce, i ti, kteří s nespecifikovanými střevními záněty žijí třeba už 20 let,“ uvedla psycholožka Hana Bednaříková, která se těmto pacientům věnuje zhruba 15 let.
Audio a video nahrávky mimo jiné nabízejí vzpomínky pacientů na dobu, kdy se u nich projevily první příznaky těchto onemocnění, poznatky ze zvládání onemocnění a zkušenosti se zdravotní péčí a s tím, jak nemoc ovlivnila jejich sociální a pracovní život. Nechybějí také vzkazy pacientům, jejich blízkým a lékařům a pozitivní postřehy.
S oslovováním respondentů pomohly výzkumníkům pacientské organizace i dobrovolné sdružení stomiků, tedy lidí, kteří mají dočasně nebo trvale vyvedený dutý orgán na povrch těla. Zkušenosti těchto pacientů zájemci najdou na webu portálu.
Portál Hovory o zdraví zprostředkovává zkušenosti a postřehy lidí s konkrétní diagnózou. Nespecifické střevní záněty jsou jedním z témat, která zde zájemci najdou. Odborníci z OUSHI se již věnovali také třeba stárnutí, epilepsii u dětí, lymeské borrelióze nebo rakovině prsu.