Olomoucká Univerzita Palackého (UP) získala téměř půlmiliardovou dotaci na projekt s názvem Technologie za hranicí nanosvěta (TECHSCALE), ve kterém budou během následujících pěti let výzkumníci vyvíjet nové nanomateriály a technologie využitelné v energetice i medicíně. Dotaci získali vědci z výzvy Špičkový výzkum operačního programu Jan Amos Komenský. Společně s odborníky z olomouckého ústavu CATRIN se budou na projektu podílet pracovníci z pěti fakult UP, zapojí se i výzkumné týmy z brněnského CEITECu a Univerzity Karlovy, informovali ČTK zástupci UP.
„Hlavním zaměřením projektu je návrh, příprava a využití nové třídy materiálů, které připravíme pomocí průlomové metody jednoatomárního inženýrství. Očekáváme zásadní objevy, které posunou hranice současných nanotechnologií a najdou uplatnění například při ukládání energie, chemické katalýze v chemickém a farmaceutickém průmyslu, diagnostice některých onemocnění i jejich léčbě. Součástí projektu bude mimo jiné i vývoj nových materiálů pro antimikrobiální terapii a pro boj s bakteriální rezistencí vůči antibiotikům,“ uvedl hlavní řešitel projektu Michal Otyepka z CATRIN.
Součástí projektu bude také posuzování společenských dopadů a přijetí nových technologií ve veřejnosti, uvedli zástupci UP. Na projektu bude spolupracovat široký interdisciplinární tým nejen z UP, ale také z Univerzity Karlovy vedený Jiřím Čejkou, a z CEITEC VUT řízený Martinem Pumerou. „Věřím, že zapojením širokého spektra vědců od přírodních věd až po sociálně-humanitní a právní vědy se nám podaří změnit paradigma vývoje nových materiálů a technologií, které budou od počátku navrhovány jako bezpečné a zodpovědné,“ doplnil Otyepka.
Dotace budou z operačního programu Jan Amos Komenský ve výzvě Špičkový výzkum. Do výzvy s celkovou dotací osm miliard korun se přihlásilo 74 projektů. Mezinárodní hodnotící komise jich doporučila k financování 15, přinést mají špičkové a uplatnitelné výsledky. Cílem výzvy bylo podpořit excelentní výzkumné týmy. „Získání projektu z této prestižní a náročné výzvy, na niž jsme se připravovali zhruba rok, považuji za obrovský úspěch. Jsem přesvědčený, že jsme uspěli nejen díky velmi aktuálnímu a dobře zacílenému tématu, ale i zkušenostem našich výzkumníků a interdisciplinárnímu zaměření výzkumu, což je ostatně jedním z klíčových poslání CATRIN,“ uvedl ředitel ústavu Pavel Banáš.
Z 15 úspěšných projektů jich osm získaly ústavy Akademie věd ČR, dalšími podpořenými žadateli jsou kromě UP i Vysoké učení technické v Brně, Západočeská univerzita v Plzni, VŠB – Technická univerzita Ostrava, Univerzita Karlova, Masarykova univerzita a Masarykův onkologický ústav. Na pěti z těchto projektů se budou podílet také vědecké týmy z UP.