Střechu nad hlavou nacházejí uprchlíci před konfliktem na Ukrajině také ve farnostech v olomoucké arcidiecézi. Například v Dřevohosticích na Přerovsku našla zázemí již desítka lidí, další rodiny našly azyl v nedaleké faře v Domaželicích. Farníci nejen připravují místa pro jejich ubytování, lidé pomáhají i s úklidem a s potřebným vybavením. Zapojit se chtějí i samotní Ukrajinci, po zajištění azylu si řada z nich hned hledá práci, zjistila ČTK. Podobná situace je i na farách po celé arcidiecézi, která zahrnuje Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje.
Houpačky a kolotoče na zahradě dřevohostické fary jsou dnes vytížené, obsadily je tři ukrajinské děti, bravurně již zvládají české pozdravy. Jeden z chlapců slaví dnes šesté narozeniny. Jejich maminky se snaží zapojit do práce. „Hned jak přijely, chtěly pracovat, byly nervózní, přešlapovaly z místa na místo, byl to pro ně nekomfort nic nedělat a mít vše zadarmo, bylo to pro ně nepříjemné. Lidé chodili s nákupem, ale ony nevěděly, jak jim poděkovat a jak to přijmout,“ řekla dnes Jana Sedlářová, jejíž maminka je Ukrajinka a pomáhá v obci s tlumočením.
V Dřevohosticích je nyní ubytováno devět lidí – tři maminky a děti od čtyř do 16 let, v Domaželicích jsou další dvě maminky s dvěma dětmi. Na dřevohostické faře našli uprchlíci zázemí v prostorách využívaných dříve pro tábory, obec nyní upravuje společenské prostory a kuchyňku. Vybavení spontánně poskytli farníci. „Solidarita byla úžasná. Farníky jsem zmobilizoval v sobotu z minuty na minutu a okamžitě se zde sešlo 20 lidí a vše připravili. Sociální sítě byly v tomto případě výborné, lidé se hned domluvili, co kdo donese,“ řekl dnes farář Zdeněk Mlčoch.
Převoz rodin ze slovensko-ukrajinských hranic byl velmi rychlý, stejně jako nadcházející pomoc. Do Dřevohostic zamířily rodiny s vazbou na muže pracující v jedné z tamních stavebních firem. „To nejmenší, co jsme pro ty chlapy mohli udělat, je zajistit bezpečí pro jejich ženy a děti. Kdybychom byli ve stejné situaci, určitě by nám také pomohli,“ řekla dnes Martina Dlouhá z Hradčan, která se na pomoci podílí. Původně chtěli rodiny ubytovat u sebe doma, nakonec využili nabídky farnosti. „My jsme vyslali myšlenku a iniciativu, ale to hlavní zařídili lidé, co chtěli pomoci,“ uvedla Dlouhá.
Na příchod Ukrajinců se připravují také jinde, prostory pro ubytování přichystala například farnost v Otrokovicích. O přijetí desítek dalších ukrajinských uprchlíků se už postarala také farnost sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně, uvedl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.