O možnost oddlužení v akci milostivé léto byl v Olomouckém kraji zájem, většina přihlášených dlužníků se ale tímto způsobem zbavila jen části svých závazků a svoji celkovou situaci kvůli dalším exekucím nevyřešila. Problematická byla v některých případech také spolupráce s exekutory, vyplývá z ankety ČTK. Milostivé léto se týká lidí s exekucemi na dluh u dopravních podniků, zdravotních pojišťoven, radnic, technických služeb či státních a polostátních firem, jako je ČEZ. Pokud ve lhůtě od 28. října do 28. ledna dlužníci splatí původní dlužnou částku neboli jistinu a odměnu 908 korun exekutorovi, věřitel jim odpustí úroky, penále a další platby. Nesmějí být ale v insolvenci.
Například Středisko psychosociální pomoci sv. Vincence a Kryštofa v Olomouci řešilo dluh zhruba čtyři desítek lidí. „U většiny z těchto klientů, se nám podařilo exekuce zmapovat a vyselektovat ty, které do milostivého léta patří. Reálně však nemáme zpětnou vazbu o konečném uhrazení těchto exekucí a využití milostivého léta,“ řekl Petr Nosálek ze Střediska psychosociální pomoci sv. Vincence a Kryštofa. Pět klientů podle něj exekuce, které díky milostivému létu mohli uhradit, zaplatili ze svých zdrojů nebo jim pomohla rodina.
Přílišný optimismus ale podle Nosálka není na místě. „Obáváme se, že i po uhrazení těchto exekucí většině dlužníků v exekucích zbývá řada dalších exekucí. Často dluží ze zápůjček a spotřebitelských úvěrů, mobilním operátorům či poskytovatelům energií. Z toho jasně vyplývá, že akce milostivé léto valnou většinu dlužníků v exekucích zcela „neočistila“ a nevyřešila celkově jejich situaci. Do budoucna budou nuceni stejně vejít do insolvenčního řízení nebo situaci řešit jiným způsobem,“ upozornil. Pracovníci dluhové poradny se podle něj běžně setkávají s tím, že dlužník má zhruba osm až deset exekucí.
Lidé kteří jsou v opravdové finanční tísni, většinou nemají našetřené peníze a často pobírají minimální mzdu, což podle Nosálka komplikuje vyplacení exekuce. Organizace Člověk v tísni pro tyto případy zřídila sbírku SOS Milostivé léto. „V Olomouckém kraji jsme takto podpořili 31 rodin a jednotlivců celkovou částkou 980.867 korun. Odepsané příslušenství v tomto případě dělá celkem 3,523.334 korun,“ řekl ředitel olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni Michal Láš.
Láš uvedl, že častým nešvarem byla špatná komunikace některých exekutorských úřadů. „Klienti čekali i měsíce na vyčíslení, kolik mají exekutorovi zaplatit. To se s blížícím koncem akce zlepšilo,“ uvedl Láš. Problematické podle něj bylo také načasování akce. „Milostivé léto se potkalo s energetickou krizí, zdražováním úplně všeho a covidem. Lidé tak obecně mají méně peněz, se kterými by mohli disponovat a ze kterých by mohli dluhy uhradit. Proto doufáme, že dojde k prodloužení milostivého léta,“ dodal.