Už třetí zaevidovaná lavina sjela během března ve Velké kotlině v CHKO Jeseníky. Podle ochránců přírody jde o přirozený proces. Laviny totiž do této horské oblasti patří, proto lze mluvit i o dobré zprávě pro přírodu a její horskou faunu i flóru. Další laviny pravděpodobně ještě přijdou.
Sesuvy sněhu jsou pro přírodu přínosem, jejich důsledkem je například to, že v místech CHKO udržují bezlesou oblast v takové nadmořské výšce, kde by za normálních okolností rostl les. A nejen to, jsou prospěšné i pro ostatní horskou flóru. „Laviny s sebou strhávají také velké množství hlíny a humusu. Na lavinových drahách tak vznikají narušená místa, která jsou důležitá pro růst mnoha konkurenčně slabších druhů rostlin. Humus se pak ukládá na dně Velké kotliny a hnojí tak na živiny náročné vysokobylinné a kapradinové nivy,“ popisuje Radek Štencl z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR pro web správy CHKO Jeseníky.
Jedná se o takzvané základové laviny, tedy ty, kdy se uvolní celá vrstva sněhu a samovolně sjede částí svahu. Ve Velké kotlině v Jeseníkách se v tuto roční dobu jedná o pravidelný jev. Například rekordní lavina, která sjela v roce 2019, s sebou nesla sníh o celkovém objevu šedesáti tisíc kubíků a délka její dráhy byla 600 metrů. Ochránci navíc před třemi lety vymýtili ve Velké kotlině pás borovice kleče, který přirozenému sesunu lavin bránil. I to je podstatný důvod vzniku lavin.
Sesuvy lavin by ale neměly znamenat nebezpečí. Do území, kde laviny sjíždí, je i kvůli vzácným přírodním druhům dlouhodobě vstup zakázaný, turisty by tak neměly nijak ohrozit.
Jsou ovšem případy, kdy nesamovolný sesuv laviny způsobí skialpinisté nebo snowboardisti. „Naši strážci přírody návštěvníky rezervace stále upozorňují na nebezpečí, která jim při pohybu v lavinovém území hrozí. Do těchto míst národní přírodní rezervace je mimo vyznačené turistické trasy navíc vstup zakázán a pokuty za porušení jsou vysoké. I letos v březnu jsme tu už jednu udělili,“ říká Vít Slezák z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR pro web správy CHKO Jeseníky.