V bouřkách, které přes Česko postupovaly v pátek navečer a v noci na dnešek, se vyskytovaly kroupy velké až osm centimetrů, výrazné nárazy větru a také intenzivní srážky. Hasiči měli kvůli bouřkám přes 1000 výjezdů, bez dodávek elektřiny bylo dnes ráno kolem 30 tisíc domácností. Nejhorší byla situace v Moravskoslezském, Jihomoravském a Libereckém kraji.
„I když vše nebylo zcela jisté s ohledem na přítomnost saharského prachu a oblačnosti, nakonec k rozvoji velmi a extrémně silných bouří včera (v pátek) došlo. První velmi intenzivní bouře začaly doslova explozivně růst v Pošumaví kolem 16:30,“ napsal dnes na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Další vývoj byl podle nich překotný. Nejvyšší náraz větru meteorologové zaznamenali na letišti v Mošnově, a to skoro 100 kilometrů za hodinu.
Hasiči měli kvůli bouřkám přes 1000 výjezdů. „Hodně zásahů bylo v Jihočeském a Středočeském kraji. Dále večer v Libereckém kraji a Jihomoravského kraji, kde evidují nejvíc případů. V noci jsme dále často vyjížděli v kraji Moravskoslezském a Olomouckém,“ napsali na siti X.
Nejvíce zásahů hasičů si vyžádaly popadané stromy a větve, v Brně to bylo po vydatném dešti také čerpání vody ze zatopených sklepů, podzemních garáží a také velkých lagun na silnicích. Objevily se například v Jedovnické a Hradecké ulici v Brně, voda natekla i do Janáčkova divadla. Podle meteorologů byly srážky v Brně mimořádně intenzivní. „Na stanici Brno-Žabovřesky spadlo za deset minut 25 milimetrů srážek. Celkem zaznamenala tato stanice jen během večerních intenzivních bouřek dokonce 79,3 milimetru,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav na facebooku. Na Znojemsku zase padaly kroupy o velikosti až osmi centimetrů. Voda zaplavila také Punkevní jeskyně, které proto dnes zůstaly uzavřené pro turisty. Další dny zatím nelze odhadnout, informovala Správa jeskyní na sociálních sítích.
V Libereckém kraji zůstalo po bouřce uzavřené skill centrum na Ještědu, kde jsou tratě s překážkami pro bikery. „Musíme to nechat vyschnout, je to podmáčené,“ řekl za provozovatele Radek Chalupa. Hasiči v Libereckém kraji kvůli bouřce zasahovali v noci na dnešek ve 119 případech, nejčastěji odstraňovali popadané stromy, nejvíce zásahů měli na Turnovsku a Jablonecku. V Blanické ulici pod rozhlednou Petřín v Jablonci nad Nisou vítr poškodil šest střech. Hasiči tam podle zastupujícího mluvčího hasičů Radka Hona pomáhali střechy zakrývat provizorními plachtami a přitloukali plechy a hřebenáče.
Středočeští hasiči vyjížděli kvůli páteční bouřce k 75 spadlým stromům a v šesti případech čerpali vodu. „Čerpali jsme například vodu z nákupního centra Olympia v Mladé Boleslavi. Jinak to byly většinou sklepy nebo také školka,“ řekl mluvčí krajských hasičů Dominik Pěnička.
Napilno měli i hasiči v Moravskoslezském kraji, kvůli počasí vyjížděli zhruba k 80 zásahům. Situace byla ale o poznání klidnější než po středeční bouři, kdy se počet výjezdů souvisejících s počasím vyšplhal až na 945. V Olomouckém kraji zaznamenali hasiči kvůli bouřce v noci na dnešek 50 událostí, zaměstnal je i utržený hromosvod na elektrické rozvodně.
Bouřky omezovaly i železniční dopravu, hasiči Správy železnic měli k ranní 06:00 kvůli bouřkám 17 výjezdů, nejčastěji odstraňovali popadané stromy na trati, zasahovali i u pádů stromů do trakčního vedení. V Jihomoravském kraji v úseku mezi Adamovem a Blanskem omezilo dopravu naplavené bahno.
Firma ČEZ evidovala ráno kolem 09:00 kvůli bouřkám 31 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny bylo kolem 21.000 domácností. ČTK to řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejvíc postižený je podle ní Moravskoslezský kraj, zejména Karvinsko a Frýdecko-Místecko, a pak Jablonecko v Libereckém kraji.
Distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON, která působí zejména na jihu Čech a Moravy, evidovala ráno kolem 07:00 zhruba 7800 odběratelů s omezenými dodávkami, podle mluvčího firmy Lubomíra Budného zejména na Vyškovsku a na Brněnsku, Blanensku a Kroměřížsku.