V Olomouci v pondělí otevřel nový kampus waldorfské školy. Zamířily do něj téměř tři stovky dětí z mateřské a základní školy a nově také studenti středoškolského lycea, které zahajuje svůj provoz právě 1. září 2021. Lyceum tak doplnilo možnost komplexního waldorfského vzdělání v regionu, řekli zástupci školy. Nová budova za 160 milionů korun stojí naproti hejčínskému gymnáziu, stavět se začala loni v květnu. Olomoucká waldorfská základní a mateřská škola dosud působila ve městě na čtyřech adresách v pronajatých prostorách.
Škola stojí na pozemku zhruba 5500 metrů čtverečních. Investici pokryly vlastní zdroje, dotace a úvěr. „V mateřské škole máme kapacitu sto dětí, mateřinka je naplněna. Kapacita základní školy je 180 dětí, je naplněna, a proto budeme žádat o rozšíření na 240 dětí. Kapacita střední školy je 120 studentů. Lyceum tento rok začíná, máme tedy zatím jen první ročník, do kterého nastupuje 25 studentů. K tomu máme ještě základní uměleckou školu, která má kapacitu 120 dětí; ta má zhruba 30 procent volných míst,“ řekla při otevření ředitelka společnosti olomoucké waldorfské školy Monika Machytková.
Postavení kampusu během roku označili rodiče za zázrak, vedení školy složili poklonu. „Spousta nás je z oborou energetiky, stavbařů a dalších podobných profesí. Když přišla Monika Machytková s tímto nápadem, věděli jsme, jak složitý úkol ji čeká. Vždy, když jsme jeli kolem, koukali jsme nevěřícně, jak ta stavba roste,“ řekl jeden z rodičů David Šedivý. Na místě je podle něj respekt nejen vůči vedení školy, ale i stavební firmě, která objekt postavila.
Stavbaři přitom museli čelit potížím kvůli pandemii koronaviru, velké překážky stavbě přinesl také kybernetický útok na síť magistrátu ale i rostoucí ceny stavebního materiálu. „Podařilo se to, co jsme si přáli, zhmotnilo se to,“ doplnila ředitelka. Společně se stavbou se přitom zrodil i projekt waldorfské střední školy, která získala akreditaci ministerstva školství. „Vznikl tak unikátní systém v regionu, od mateřské po střední školu,“ uvedla ředitelka střední waldorfské školy Šárka Štveráková. Na stránkách školy uvedla, že zájemců bylo hodně – škola využila příležitost nemuset letos přistoupit na jednotnou přijímací zkoušku Cermat, hlavním bodem přijímací zkoušky byl pohovor.
Olomoucká waldorfská škola, jediná svého durhu v Olomouckém kraji, přijala v pondělí slavnostním způsobem i dvě desítky prvňáčků, kteří do nové budovy školy vstoupili „zlatou bránou“ vytvořenou rukama spolužáků a jejich rodičů. V celém Olomouckém kraji do prvních tříd podle údajů olomouckého krajského úřadu nastoupilo zhruba 6200 prvňáčků, číslo je zhruba srovnatelné jako v loňském roce, řekla mluvčí kraje Eva Knajblová.