Nově vzniklé tůně, naplněné díky podzimním srážkám a záplavám, mají sloužit jako přirozeně vysychavé vodní plochy, označované také jako periodické tůně. Některé z nich budou závislé na hladině spodní vody v propustném štěrkovém podloží, jiné na dešťových srážkách. Nejvíce vody budou obsahovat na jaře, kdy je v přírodě dostatek vláhy. Postupem léta však většina z nich vyschne, čímž se předejde nežádoucímu rozšíření invazních druhů ryb, které by narušily křehkou rovnováhu ekosystému.
Projekt podporuje zlepšení podmínek pro přežití ohrožených druhů živočichů a rostlin, jako jsou žebratka bahenní (Hottonia palustris), kuňka obecná (Bombina bombina) nebo čolek velký (Triturus cristatus). Tyto druhy patří mezi nejohroženější obojživelníky naší přírody, jejichž populace dramaticky klesají. Vytvoření nových tůní jim však umožňuje nacházet potřebné útočiště a reprodukční zázemí.
Díky tomuto opatření může v chráněné krajinné oblasti pokračovat obnova biologické rozmanitosti. Periodické tůně se tak stávají nejen významným prvkem ekologické stability, ale i domovem pro druhy, které jsou v naší přírodě na pokraji přežití. Tato péče o křehký ekosystém přispívá k ochraně přírody a její udržitelnosti i pro budoucí generace.