Několik desítek železničních fanoušků si dnes v nákladní části železniční stanice v Olomouci nenechalo ujít možnost spatřit pohromadě tři historické vlakové jednotky Pantograf a Tornádo a moderní soupravu RegioPanter, která tyto své předchůdce nahradila na regionálních tratích. Netradiční setkání elektrických vlaků jezdících v barvách ČSD a Českých drah (ČD) bylo uspořádáno u příležitosti ukončení provozu souprav Tornádo, které po tuzemské železnici jezdily od 70. let minulého století. Na víkend ČD připravily rozloučení s Tornády. Poté jedna souprava zamíří do železničního depozitáře v Chomutově, většinu zbývajících Tornád čeká sešrotování. Řekl to mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.
„Bylo to jedinečné setkání elektrických jednotek ČSD a ČD pro regionální dopravu, které se už asi nikdy nebude opakovat,“ komentoval Šťáhlavský příjezd čtyř jednotek Pantograf, Tornádo a RegioPanter do nákladní části nádraží v Olomouci. Historické vlakové soupravy Pantograf a Tornádo stály seřazeny vedle sebe v sousedství nové jednotky RegioPanter. Netradiční kompozici vlaků si ze všech stran fotily desítky nadšenců. Někteří si s sebou přinesli i vysoké skládací žebříky, aby z výšky pořídili jedinečné snímky. Nad vlakovými soupravami se vznášel dron s fotokamerou.
Sériová výroba elektrických jednotek 460 Tornádo byla v podniku Vagónka Studénka zahájena v roce 1974 a skončila o čtyři roky později. Vyrobeno bylo 43 souprav. Každá jednotka se skládala ze dvou čelních motorových vozů se čtyřmi hnacími nápravami a trojicí vložených vozů. Celý vlak měl délku 122,5 metru, hmotnost až 294 tun. Souprava Tornádo měla 336 míst k sezení a mohla jet rychlostí až 110 kilometrů za hodinu. „Elektrické jednotky řady 460 jezdily v severních Čechách, zajížděly z Ústí nad Labem až do Prahy, v provozu byly na Olomoucku, Ostravsku a na Slovensku v okolí Košic a krátce také na západě Slovenska v okolí Žiliny. Poslední linkou s pravidelným nasazením se stala trasa z Olomouce přes Přerov a Hranice na Moravě do Vsetína,“ uvedl Šťáhlavský.
V sobotu jsou připraveny v okolí Olomouce jízdy soupravy Tornádo opatřené retro nátěrem do Červenky, Prostějova a Přerova. Otevřen bude i místní depozitář ČD Muzea. „Zde se návštěvníci mohou těšit na výstavu historických strojů ze sbírek ČD a pro děti bude připravena možnost svézt se malou posunovací lokomotivou,“ podotkl Šťáhlavský. V neděli se vydá muzejní jednotka 460 Tornádo na svou cestu napříč celou Českou republikou. Vyrazí ze Střelné na Vsetínsku až do více než 500 kilometrů vzdáleného Chomutova, kde bude předána do depozitáře Národního technického muzea. „Projede celou trasu, kde bývaly tyto stroje v pravidelném provozu,“ dodal Šťáhlavský.