Ve stotisícové Olomouci žije 600 až 820 lidí bez domova, přičemž na ulici nebo ve squatech jich pobývá zhruba 100 až 120. V zařízeních sociálních služeb je ubytováno 200 až 300 bezdomovců a dalších 300 až 400 jich našlo útočiště v ubytovnách. Informace pochází z koncepce prevence kriminality na roky 2023 až 2027, kterou si nechala zpracovat radnice.
Podle autorů koncepce lze počty lidí bez domova jen obtížně stanovit a liší se podle zvolené metodiky. Poslední větší sčítání bezdomovců bylo v Česku v roce 2019. Z něj tehdy vyplynulo, že v Olomouci žije venku na ulici, v noclehárnách a azylovém domě 345 až 561 lidí. V říjnu 2022 pak Charita Olomouc uspořádala sčítání lidí bez domova v denních centrech a na předem určených místech v terénu. Odborníci tehdy dospěli k číslu 203 bezdomovců, další stovky lidí bez domova ale nacházejí útočiště v ubytovnách.
Městská policie na území Olomouce eviduje dvě desítky míst, na kterých pobývá zhruba šest desítek lidí bez domova. Přebývají například v lesících, pod mosty, u parovodu či ve starých garážích. „Osoby bez přístřeší jsou specificky uzavřenou skupinou a není snadné v nich vyvolat důvěru a motivaci pro spolupráci, což se mohlo projevit u sčítání v jednotlivých letech,“ upozornili autoři koncepce.
Olomoucká radnice provozuje azylový dům pro muže s kapacitou 48 lůžek, jehož součástí je noclehárna s kapacitou deseti lůžek pro krizové přespání. Město má také Domov pro ženy a matky s dětmi pro 64 lidí. Charita zajišťuje v Olomouci azylové ubytování pro 45 mužů a 15 žen. Pro krizové přespání disponuje noclehárnou s lůžky pro 18 mužů a deset žen. Charita provozuje také dva domovy pro lidí se sníženou soběstačností, ve kterých je celkem 60 lůžek.