V Přerově bude brzy putovat spousta žab na žabí námluvy. S cestou od lužního lesa Žebračka pokračující k Laguně jim pomohou studenti Střední zemědělské školy. Bez pomoci, kvůli přechodu přes silnici, by mohli přijít o život stovky až tisíce obojživelníků. Studenti z oboru agropodnikání – Ochrana životního prostředí, budou žáby přenášet v nádobách z jedné strany na druhou.
Žáby v zimě hibernují a na začátku jara začínají být aktivní. Právě v tomto období začínají žabí námluvy. Většinou svým instinktem táhnou z lesů a luk ke stejným vodním plochám. V Přerově jsou v jarním období každoročně žáby viděny u Laguny. „V místě jejich migrace budeme instalovat mobilní zábrany, které těmto živočichům zabrání opustit pole. Jejich sběr bude zajištěn proškolenými studenty Střední zemědělské školy, kteří je pak přenesou přes cestu,“ uvedl Petr Školoud z odboru majetku přerovského magistrátu. Žabí migrace je ovlivněna klimatem, a může se odehrát kdykoliv. Studenti počítají s akcí od poloviny února do konce května.
Přerovští úředníci získaly na přenos obojživelníků povolení z Olomouckého kraje tento rok. „Transfer umožňuje výjimka o nakládání se zvláště chráněnými druhy živočichů, která je v platnosti až do roku 2030.“ řekl náměstek primátora Miloslav Dohnal (ODS).
V minulých letech se při žabích námluvách v ulici Bezručova našlo několik mrtvých žab. Projíždějící upozorňovala jen cedule s výstrahou, ale ta svůj účel nesplňovala. „Mobilní hrazení v kombinaci s pomocí studentů je dostačující,“ sdělil Alexandr Sabala, vedoucí odboru majetku města. Už dříve se uvažovalo o přechodu pro žáby, ten by byl ale finančně náročný. Sabala tvrdí, že předpokládané náklady na tuto akci s pomocí studentů činí asi 150 tisíc korun.
Nejen v Přerově se vyskytují žabí námluvy. Pokud v průběhu jara vyrazíte do přírody k říčkám nebo rybníkům, dost možná na hlasité a několikanásobné kvákání narazíte i vy. Samci tímto zvukem totiž vábí samičky.