Letní teploty lákají k ovlažení v městských kašnách a fontánách. Někteří lidé kašny využívají pro ochlazení svých čtyřnohých mazlíčků, jiní se v nich koupou sami. Kašny k tomu ale nejsou určeny a hrozí zdravotní komplikace, k nim taky desetitisícová pokuta. Stejně nepříjemné sankce čekají i na studenty, kteří prolézají morovým sloupem.
Strážníci v Prostějově se každoročně setkávají s případy, kdy se osoby snaží ovlažit či přímo vykoupat v městských kašnách. Voda v kašnách ale není k tomu určená. Nemusí splňovat hygienické podmínky. Navíc je chemicky ošetřená látkami, které nejsou určené pro styk s kůží. Hrozí tak zdravotní potíže.
Kromě zdravotních potíží se uživatelé kašny můžou potýkat také se strážníky, kteří mají možnost udělit pokutu do výše 10 tisíc korun. Správní orgán pak může uložit pokutu až do 100 tisíc korun. Zákaz vstupu do kašen a fontán je daný obecně závaznou vyhláškou.
Morově drahá pověra
Jinými případy přestupků se zabývá Městská policie Olomouc. Ta zaznamenala zvýšenou frekvenci průlezů Mariánským sloupem na Dolním náměstí. Studentská legenda totiž praví, že ten, kdo proleze morovým sloupem ve směru od své fakulty, „proleze“ zkouškami.
„Dlužno podotknout, že jde o pověru zcela nepodloženou tvrdými daty. Spolehlivě doložitelné ovšem je, že se zároveň jedná o přestupek dle § 39 odst. 2 písm. a) zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči. Dle téhož zákona lze za tento přestupek uložit pokutu jdoucí řádově až do milionů korun,“ vyjádřila se Univerzita Palackého na svém Facebooku.
Centrum města je monitorováno bezpečnostními kamerami, pachatele přestupku je tak pro policii snadné identifikovat. Městská policie Olomouc na konci dubna evidovala již 11 případů proti národním kulturním památkám. Vyzývá občany a zejména studenty, aby se k památkám chovali způsobem odpovídajícím jejich stáří a nevyčíslitelné kulturně-historické hodnotě.