Na Přerovsku se může vyskytovat ptačí chřipka. Na riziko upozornila přerovský magistrát Krajská veterinární správa. V blízké Chropyni na Kroměřížsku byla nákaza prokázána u třiceti racků chechtavých.
„Nám bylo doporučeno přijmout určitá opatření, protože ohnisko nákazy je blízko,“ konstatoval Marek Herman z přerovského magistrátu. Pro chovatele chovných ptáků platí několik doporučení, která by měli dodržet, aby nedošlo k rozšíření nákazy.
Chovatelé by měli zamezit tomu, aby se jejich opeřenci dostali do kontaktu s volně žijícími ptáky, kteří mohou být zdrojem nákazy. Při zjištění zvýšeného úhynu ptáků, nebo změně jejich zdravotního stavu by měli chovatelé informaci nahlásit Krajské veterinární správě.
„Okraj ochranného pásma se dotýká například obcí Stará Ves, Horní Moštěnice, Troubky, Tovačov, Oplocany, Polkovice, Měrovice, Křenovice. Ale obezřetní by měli být chovatelé i v Přerově – Chropyně je od města vzdálená pouhých 14 kilometrů,“ upřesnil Herman. Ptačí chřipka se naposledy na Přerovsku vyskytla v roce 2017.
Doporučení pro chovatele:
- ideální je drůbež chovat v uzavřených objektech a chránit ji před kontaktem s volně žijícím ptactvem
- slepice, kohouty a krůty nedržet společně s vodní drůbeží
- v chovech, kde není možno zajistit chov v uzavřeném objektu, přijmout opatření, která v nejvyšší možné míře zabrání kontaktu s volně žijícími ptáky
- krmivo a vodu umístit uvnitř budovy, v krajním případě pod přístřeškem
- pokud možno zamezit pobytu na vodních plochách, kde jsou i volně žijící vodní ptáci, nebo v blízkosti těchto vodních ploch a toků
- pokud možno nenapájet neošetřenou vodou z povrchových vodních nádrží, ke kterým mají přístup volně žijící ptáci
- venkovní vodní nádrže dle možností chránit před volně žijícími ptáky (sítě, ploty, zábrany)
- zamezit znečištění krmiva a vody trusem volně žijících ptáků